Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- German #4
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Color:
- FDE
Code: EG-RS-RFS36-SCOC-46
MPN: SCOC-46
UPC: 6976386122091
Product Info for Vector Optics Continental X6 1-6x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane
The Vector Optics Continental X6 1-6x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane was developed to function as the perfect rifle scope for anybody requiring an outstanding improvement for their rifle. Manufactured by using incredibly reliable materials, these AR15 Rifle Scopes through the optics experts at Vector Optics will provide you with numerous years of reliable and efficient use. For a very long time, Vector Optics has grown in the business of constructing high end firearm scopes, and the Vector Optics Continental X6 1-6x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane is definitely the evidence of their dedication to supplying you with the very best equipment for your sighting specifications. Right here at OpticsPlanet, it truly is our goal to be sure that you leave with the perfect scope for your requirements, and the Vector Optics Continental X6 1-6x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane is one that we're delighted to feature. If you are browsing for the best riflescope to satisfy your shooting demands, then pick the Vector Optics Continental X6 1-6x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Continental X6 1-6x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | German #4 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Color: | FDE |
Package Contents:
- Vector Optics Continental X6 1-6x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane
Vector Optics Continental X6 1-6x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Vector Optics Continental X6 1-6x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane ,Coyote Flat Dark Earth, German 4 Reticle, SCOC-46 , MPN: SCOC-46 , UPC: 6976386122091 , Code: EG-RS-RFS36-SCOC-46