1 of 13 images
Vector Optics Continental x6 4-24x56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane, Chorme, SCFF-39
2 of 13 images
Vector Optics Continental x6 4-24x56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane, Chorme, SCFF-39
3 of 13 images
Vector Optics Continental x6 4-24x56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane, Chorme, SCFF-39
4 of 13 images
Vector Optics Continental x6 4-24x56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane, Chorme, SCFF-39
5 of 13 images
Vector Optics Continental x6 4-24x56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane, Chorme, SCFF-39
6 of 13 images
Vector Optics Continental x6 4-24x56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane, Chorme, SCFF-39
7 of 13 images
Vector Optics Continental x6 4-24x56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane, Chorme, SCFF-39
8 of 13 images
Vector Optics Continental x6 4-24x56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane, Chorme, SCFF-39
9 of 13 images
Vector Optics Continental x6 4-24x56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane, Chorme, SCFF-39
10 of 13 images
Vector Optics Continental x6 4-24x56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane, Chorme, SCFF-39
11 of 13 images
Vector Optics Continental x6 4-24x56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane, Chorme, SCFF-39
12 of 13 images
Vector Optics Continental x6 4-24x56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane, Chorme, SCFF-39
13 of 13 images
Vector Optics Continental x6 4-24x56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane, Chorme, SCFF-39
Tap Tap to Zoom
You May Also Like
Blazin' Deal
TRYBE Optics Enhancer Scope Magnification Doubler, 2x40mm, 34 mm Tube Mount, Black, ENHRS34
List: $299.99
$81.75
Save Up to 73%
Blazin' Deal
TRYBE Optics DiMA1000 Laser Rangefinder with Mount, Black, TROLRF
List: $764.99
$553.81
Save Up to 28%
Blazin' Deal
TRYBE Optics Enhancer Rifle Scope Magnification Quadrupler, 4x54mm, 30mm Tube, Black, ENHRS4X
List: $799.99
$259.92
Save Up to 68%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 3-18x50mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS3-18x50FFP-BL
List: $499.99
$194.84
Save Up to 61%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 4-16x44mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS4-16x44FFP-BL
List: $409.99
$206.99
Save Up to 50%
Winchester Supreme Optics 1-4x24mm 30mm Tube IR Rifle Scope, Second Focal Plane, Illuminated Etched Reticle, Black, 1-4x24IR
List: $264.99
$229.99
Save Up to 13%
Questions & Answers
- Reticle:
- VEC-MBR
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Finish:
- Coyote
- Color:
- FDE
- Weight:
- 29.6 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/10 Mil Rad
Code: EG-RS-VM1OP6-SCFF-39
MPN: SCFF-39
UPC: 6976386122060
List: $850.00Save 30%
$595.00
Product Info for Vector Optics Continental X6 4-24x56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane
34mm Monotube, 90% Light Transmission,Etched Mil Reticle, 1/10Mil Total 34Mil, 100 Clicks / Round, FDE, Focus Min 10yds, Turret Lock Zero Stop, Illuminated![]()
Specifications for Vector Optics Continental X6 4-24x56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 4 - 24 x |
| Reticle: | VEC-MBR |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.3 - 8 mm |
| Finish: | Coyote |
| Field of View, Linear: | 5.1 - 30.6 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 1 - 5.9 degrees |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Color: | FDE |
| Weight: | 29.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 14.3 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061 T6 Aircraft Grade Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Vector Optics Continental x6 4-24x56mm 34mm Tube Riflescope
- Built for Tactical Precision and Durability
- Perceptible to Adjust
- Prevent Internal Fogging for Clear Visibility
Package Contents:
- Vector Optics Continental x6 4-24x56mm 34mm Tube Riflescope
Vector Optics Continental X6 4-24x56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Vector Optics Continental X6 4-24x56mm Riflescope, 34mm Tube, First Focal Plane, FDE, SCFF-39 , MPN: SCFF-39 , UPC: 6976386122060 , Code: EG-RS-VM1OP6-SCFF-39
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare