Tap Tap to Zoom
13% OFF Rifle Scopes + 2% Bucks
- Reticle:
- G4
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 24.09 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
Code: EG-RS-CX53MTRSSFP-SCOL-66
MPN: SCOL-66
UPC: 6976386128383
Product Info for Vector Optics Continental X6 5-30x56 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
Designed to function as the perfect riflescope, the Vector Optics Continental X6 5-30x56 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is perfect for situations where a high quality riflescope is the paramount to results. These Rifle Scopes through the optical specialists at Vector Optics are made using the robust and long lasting components that you have come to anticipate out of this impressive company. For a reasonable length of time, Vector Optics has grown in the industry of constructing high end firearm scopes, and the Vector Optics Continental X6 5-30x56 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is definitely the verification of their persistence for providing you with the most beneficial products for your sighting requirements. Right here at OpticsPlanet, it is our goal to be sure that you exit with the best riflescope for your requirements, and the Vector Optics Continental X6 5-30x56 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is one that we are delighted to highlight. If you are searching for the perfect riflescope to satisfy your shooting needs, then select the Vector Optics Continental X6 5-30x56 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Continental X6 5-30x56 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 30 x |
| Reticle: | G4 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4.05 - 23.1 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 0.77 - 4.41 degrees |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 24.09 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 15.83 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Package Contents:
- Vector Optics Continental X6 5-30x56 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
Vector Optics Continental X6 5-30x56 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Vector Optics Continental X6 5-30x56 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, G4 Fiber, Black, SCOL-66 , MPN: SCOL-66 , UPC: 6976386128383 , Code: EG-RS-CX53MTRSSFP-SCOL-66