00:14
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Vector Optics Continental 1-6x24IR HD Hunting Scope
1 of 7 images
Vector Optics Continental x6 Tactical LPVO Rifle Scope, 1-6x24mm, 30mm Tube, Etched Glass BDC VEC-T6M Reticle, Matte, Black, SCOC-23T
2 of 7 images
Vector Optics Continental x6 Tactical LPVO Rifle Scope, 1-6x24mm, 30mm Tube, Etched Glass BDC VEC-T6M Reticle, Matte, Black, SCOC-23T
3 of 7 images
Vector Optics Continental x6 Tactical LPVO Rifle Scope, 1-6x24mm, 30mm Tube, Etched Glass BDC VEC-T6M Reticle, Matte, Black, SCOC-23T
4 of 7 images
Vector Optics Continental x6 Tactical LPVO Rifle Scope, 1-6x24mm, 30mm Tube, Etched Glass BDC VEC-T6M Reticle, Matte, Black, SCOC-23T
5 of 7 images
Vector Optics Continental x6 Tactical LPVO Rifle Scope, 1-6x24mm, 30mm Tube, Etched Glass BDC VEC-T6M Reticle, Matte, Black, SCOC-23T
6 of 7 images
Vector Optics Continental x6 Tactical LPVO Rifle Scope, 1-6x24mm, 30mm Tube, Etched Glass BDC VEC-T6M Reticle, Matte, Black, SCOC-23T
7 of 7 images
Vector Optics Continental x6 1-6x24mm Tactical LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Matte, Black, SCOC-23T
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
You May Also Like
Best Rated
Warne Quick Detach XSKEL Mount, 30mm, Black, QDXSKEL30TW
List: $259.99
$207.99
Save Up to 20%
Blazin' Deal
TRYBE Optics DiMA1000 Laser Rangefinder with Mount, Black, TROLRF
List: $764.99
$553.81
Save Up to 28%
Blazin' Deal
TRYBE Optics Enhancer Rifle Scope Magnification Quadrupler, 4x54mm, 30mm Tube, Black, ENHRS4X
List: $799.99
$259.92
Save Up to 68%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 3-18x50mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS3-18x50FFP-BL
List: $499.99
$194.84
Save Up to 61%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 4-16x44mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS4-16x44FFP-BL
List: $409.99
$206.99
Save Up to 50%
Winchester Supreme Optics 1-4x24mm 30mm Tube IR Rifle Scope, Second Focal Plane, Illuminated Etched Reticle, Black, 1-4x24IR
List: $264.99
$229.99
Save Up to 13%
Questions & Answers
Customer Reviews
Helpful Positive Review
This is a very nice LPVO, I did my research before diving into the LPVO world and this is the optic I landed on. German glass, highly durable, and vector is the original manufacturer for a bunch of optic brands, so they are good to go, I am highly pl...
Read More...
8/8 found this helpful
Read More...
Most Recent Reviews
It appears to be a good product but returned for a similar but better fit for my needs.
Also, buyers be aware of a couple of things. One of them that it is the name is similar to Vortex....
0/15 found this helpful
13% OFF Rifle Scopes + 2% Bucks
SCPNClick to Copy Coupon Code
Eligible models will have a savings offer and the coupon code to use below. Add the item to your cart and enter coupon code for savings on that select model! Limited time only. Cannot be combined with other promotions or offers.
- Reticle:
- Etched Glass BDC VEC-T6M
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 18 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/10 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- LED
Code: EG-RS-APRW11-SCOC-23T
MPN: SCOC-23T
UPC: 6976386121810
List: $399.00Save 38%
$249.00
Product Info for Vector Optics Continental x6 1-6x24mm 30mm Tube Tactical LPVO LPVO Rifle Scope
30mm Monotube, >90% Light Transmission, LaREE Lens & VePRO FMC, 1/10MIL Turret, 4" Eye Relief, Tactical BDC Reticle, Illumina![]()
Specifications for Vector Optics Continental x6 1-6x24mm 30mm Tube Tactical LPVO LPVO Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | Etched Glass BDC VEC-T6M |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 124.5 - 20.7 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 18 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 11.1 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061 T6 Aircraft Grade Aluminum |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of Vector Optics Continental x6 1-6x24mm 30mm Tube Tactical LPVO Rifle Scope
- Very Little Distortion, Extra-Low Dispersion, Excellent for Dawn and Dusk Shooting
Package Contents:
- Vector Optics Continental x6 Tactical LPVO 1-6x24mm Rifle Scope
Vector Optics Continental x6 1-6x24mm 30mm Tube Tactical LPVO LPVO Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Vector Optics Continental x6 1-6x24mm Tactical LPVO LPVO Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Matte, Black, SCOC-23T , MPN: SCOC-23T , UPC: 6976386121810 , Code: EG-RS-APRW11-SCOC-23T
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare