Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- German #4
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Color:
- Black
- Weight:
- 17.8 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/2 MOA
- Parallax:
- 100 yds
Code: EG-RS-CX13TLRSSFP-SCOC-51
MPN: SCOC-51
UPC: 6976386127027
Product Info for Vector Optics Continental X8 1-8x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane
The Vector Optics Continental X8 1-8x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane was developed to function as the ideal rifle scope for anyone needing an exceptional enhancement for their firearm. Produced by using amazingly efficient materials, these AR15 Rifle Scopes through the optics specialists at Vector Optics will provide you with numerous years of reliable and efficient service. Vector Optics has developed in the weapon scope industry for a number of years, and the Vector Optics Continental X8 1-8x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane is the outcome of their determined endeavors to make certain that you have a durable and efficient scope on your gun. Here at OpticsPlanet, it is our objective to make certain that you leave with the best scope for your requirements, and the Vector Optics Continental X8 1-8x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane is certainly one that we're happy to showcase. If you are searching for the ideal riflescope to meet your shooting demands, then select the Vector Optics Continental X8 1-8x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Continental X8 1-8x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Reticle: | German #4 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Field of View, Linear: | 15.34 - 123.05 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 2.93 - 23.5 degrees |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 17.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/2 MOA |
| Length: | 11.3 in |
| Parallax: | 100 yds |
| Battery Type: | CR2032 |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Package Contents:
- Vector Optics Continental X8 1-8x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane
Vector Optics Continental X8 1-8x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Vector Optics Continental X8 1-8x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane, German 4 Reticle, SCOC-51 , MPN: SCOC-51 , UPC: 6976386127027 , Code: EG-RS-CX13TLRSSFP-SCOC-51