Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- G4
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 14.9 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/5 Mil Rad
- Parallax:
- 50 yds
Code: EG-RS-F13TLRSSFP-SCOC-54
MPN: SCOC-54
UPC: 6976386128765
Product Info for Vector Optics Forester 1-5x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane
Designed to be the ideal rifle scope, the Vector Optics Forester 1-5x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane is perfect for scenarios where a high quality riflescope is the paramount to results. Produced by using exceptionally reliable components, these AR15 Rifle Scopes from the optics experts at Vector Optics can provide numerous years of reliable and efficient service. Vector Optics has developed in the weapon scope business for a reasonable length of time, and the Vector Optics Forester 1-5x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane is definitely the outcome of their tireless endeavors make sure that you have a durable and dependable scope on your firearm. One of our main goals at OpticsPlanet is to make sure you depart with the very best riflescope for all your needs, and the Vector Optics Forester 1-5x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane is among the many scopes that we are happy to highlight. For an incredible solution to guarantee that you have got the very best riflescope for your personal specifications, choose the Vector Optics Forester 1-5x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Forester 1-5x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 5 x |
| Reticle: | G4 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 20.1 - 96 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 3.84 - 18.33 degrees |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 14.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/5 Mil Rad |
| Length: | 10.3 in |
| Parallax: | 50 yds |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Package Contents:
- Vector Optics Forester 1-5x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane
Vector Optics Forester 1-5x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Vector Optics Forester 1-5x24 30mm Tube LPVO Rifle Scope, Second Focal Plane, Fiber Center Dot Reticle, Black, SCOC-54 , MPN: SCOC-54 , UPC: 6976386128765 , Code: EG-RS-F13TLRSSFP-SCOC-54