Tap Tap to Zoom
Up to 15% OFF Observation Optics
- Color:
- Black
Code: EG-BI-BNCL9-SCBO-16
MPN: SCBO-16
UPC: 6976386126013
Product Info for Vector Optics Forester 7x50 Porro Prism Binocular
Developed to function as the best method of getting a very clear view of your landscape, the Vector Optics Forester 7x50 Porro Prism Binocular originated to function as the best binocular for anyone in need of prime quality optics. An excellent binocular is usually a useful tool to have with you in virtually any scenario. And thanks to the Vector Optics Forester 7x50 Porro Prism Binocular, owning a top of the line binocular has never been less complicated. In an effort to ensure that you are operating with some of the highest quality gear that the binocular community provides, these Binoculars from Vector Optics are manufactured using prime quality optics. Vector Optics has been widely used inside the optics community for several years, and the Vector Optics Forester 7x50 Porro Prism Binocular is the result of their determination to giving you tough and trustworthy goods that will not damage your budget in the process. Right here at OpticsPlanet, it is our obligation to ensure that you go away with the most suitable product for your optical expectations, and the Vector Optics Forester 7x50 Porro Prism Binocular is one of the many binoculars that we are grateful to offer our customers. For a great way to ensure you are looking at crystal clear and stunning visuals, choose the Vector Optics Forester 7x50 Porro Prism Binocular.
Specifications for Vector Optics Forester 7x50 Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Color: | Black |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 329.9 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.67 degrees |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Weight: | 30 oz |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Vector Optics Forester 7x50 Porro Prism Binocular
- Porro Prism, Center Focus, Fully Multi Coated Lens, Enhanced Image, Bak-4 Prism, Heavy Duty MagAlu Alloy, Rubber Armor, IPX4
Package Contents:
- Vector Optics Forester 7x50 Porro Prism Binocular
Vector Optics Forester 7x50 Porro Prism Binocular Orderable Models
List of Orderable Models
- Vector Optics Forester 7x50 Porro Prism Binocular, Black, SCBO-16 , MPN: SCBO-16 , UPC: 6976386126013 , Code: EG-BI-BNCL9-SCBO-16