Tap Tap to Zoom
Up to 15% OFF Observation Optics
- Measurement System:
- Meters, Yards
- Color:
- Green
- Battery Quantity:
- 1
Code: EG-RF-RFFE3-SCRF-16
MPN: SCRF-16
UPC: 6976386123715
Product Info for Vector Optics Forester GenII 6x21 OLED Rangefinder
Vector Optics Forester GenII 6x21 OLED Rangefinder is a sleek and handy device that is intended to function with top-quality accuracy, speed and steadiness. These Archery Rangefinders help shooters to quickly locate the exact aiming spots that can be used at various distances for almost any load. Vector Optics has long been one of the top figures in the range locator industry, and with their determination to ensure that customers have a sturdy and dependable device, the Vector Optics Forester GenII 6x21 OLED Rangefinder will be sure to boost your targeting range. Here, at OpticsPlanet, we intend to make certain that you discover the finest range solution for your needs, and the Vector Optics Forester GenII 6x21 OLED Rangefinder is definitely the high quality tool that we are glad to provide. For a great alternative to making sure that you have got the most valuable range device to suit your personal requirements, go for the Vector Optics Forester GenII 6x21 OLED Rangefinder.
Specifications for Vector Optics Forester GenII 6x21 OLED Rangefinder:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 21 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Field of View, Angle: | 6 degrees |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Maximum Range: | 1600 yds |
| Weight: | 4.6 oz |
| Width: | 3 in |
| Measurement System: | Yards, Meters |
| Length: | 3.8 in |
| Color: | Green |
| Battery Type: | CR2 |
| Minimum Focus Distance: | 5 m |
| Minimum Range: | 5 yds |
| Battery Quantity: | 1 |
| Finish: | Plastic w/Rubber |
| Exit Pupil: | 15 mm |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Rangefinder Application: | Archery, Hunting |
| Range Response Time: | 0.2 seconds |
| Accuracy: | 1 yds |
Features of Vector Optics Forester GenII 6x21 OLED Rangefinder
- Measure in meters or yards
- 450 yards pinlock or small object
- Scan mode for multiple targets
- 0.2s responded time
- W/angle ranging to get the sloped true horizontal
- Height and line of sight distance
- Transparent OLED display allows you to read data at low light condition
- Very compact portable palm-in-hand size
- Range and mode buttons only
- Easy of use
- Battery is not included
Package Contents:
- Vector Optics Forester GenII 6x21 OLED Rangefinder
- Cleaning Cloth
- Instruction
- Plastic Wrench
- Sling
- Holster
Vector Optics Forester GenII 6x21 OLED Rangefinder Orderable Models
List of Orderable Models
- Vector Optics Forester GenII 6x21 OLED Rangefinder, 12MOA, Green, SCRF-16 , MPN: SCRF-16 , UPC: 6976386123715 , Code: EG-RF-RFFE3-SCRF-16