1 of 12 images
Vector Optics Forester JR. 3-9x40mm Riflescope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Black, SCOM-35
2 of 12 images
Vector Optics Forester JR. 3-9x40mm Riflescope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Black, SCOM-35
3 of 12 images
Vector Optics Forester JR. 3-9x40mm Riflescope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Black, SCOM-35
4 of 12 images
Vector Optics Forester JR. 3-9x40mm Riflescope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Black, SCOM-35
5 of 12 images
Vector Optics Forester JR. 3-9x40mm Riflescope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Black, SCOM-35
6 of 12 images
Vector Optics Forester JR. 3-9x40mm Riflescope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Black, SCOM-35
7 of 12 images
Vector Optics Forester JR. 3-9x40mm Riflescope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Black, SCOM-35
8 of 12 images
Vector Optics Forester JR. 3-9x40mm Riflescope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Black, SCOM-35
9 of 12 images
Vector Optics Forester JR. 3-9x40mm Riflescope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Black, SCOM-35
10 of 12 images
Vector Optics Forester JR. 3-9x40mm Riflescope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Black, SCOM-35
11 of 12 images
Vector Optics Forester JR. 3-9x40mm Riflescope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Black, SCOM-35
12 of 12 images
Vector Optics Forester JR. 3-9x40mm Riflescope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Black, SCOM-35
Tap Tap to Zoom
You May Also Like
Best Rated
Warne Quick Detach XSKEL Mount, 30mm, Black, QDXSKEL30TW
List: $259.99
$207.99
Save Up to 20%
Blazin' Deal
TRYBE Optics DiMA1000 Laser Rangefinder with Mount, Black, TROLRF
List: $764.99
$553.81
Save Up to 28%
Blazin' Deal
TRYBE Optics Enhancer Rifle Scope Magnification Quadrupler, 4x54mm, 30mm Tube, Black, ENHRS4X
List: $799.99
$259.92
Save Up to 68%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 3-18x50mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS3-18x50FFP-BL
List: $499.99
$194.84
Save Up to 61%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 4-16x44mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS4-16x44FFP-BL
List: $409.99
$206.99
Save Up to 50%
Winchester Supreme Optics 1-4x24mm 30mm Tube IR Rifle Scope, Second Focal Plane, Illuminated Etched Reticle, Black, 1-4x24IR
List: $264.99
$229.99
Save Up to 13%
Questions & Answers
- Reticle:
- VFD-3
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 15.2 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Parallax:
- 50 yds
Code: EG-RS-VM1OP8-SCOM-35
MPN: SCOM-35
UPC: 6976386122527
List: $89.00Save 33%
$59.99
Product Info for Vector Optics Forester JR. 3-9x40mm Riflescope, 30mm Tube, Second Focal Plane
30mm Monotube, Edge-to-Edge Image, FMC, Wide F.O.V, Wire Reticle, 4" Long Eye Relief, Zero Re-set 1/4 MOA Capped Adjustment![]()
Specifications for Vector Optics Forester JR. 3-9x40mm Riflescope, 30mm Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | VFD-3 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 13.1 - 38.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 70 - 75 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 15.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 11.6 in |
| Parallax: | 50 yds |
| Fabric/Material: | 6061 T6 Aircraft Grade Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Shockproof: | Yes |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- Vector Optics Forester JR. 3-9x40mm 30mm Tube Riflescope
Vector Optics Forester JR. 3-9x40mm Riflescope, 30mm Tube, Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Vector Optics Forester JR. 3-9x40mm Riflescope, 30mm Tube, Second Focal Plane, Black, SCOM-35 , MPN: SCOM-35 , UPC: 6976386122527 , Code: EG-RS-VM1OP8-SCOM-35
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare