Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- German #4
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 16.6 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/2 MOA
Code: EG-RS-RFS19-SCOC-41
MPN: SCOC-41
UPC: 6976386120066
Product Info for Vector Optics Grizzly 1-4x24mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
The Vector Optics Grizzly 1-4x24mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane was designed to function as the ideal riflescope for anyone in need of a high quality advancement for their firearm. These AR15 Rifle Scopes from the optical experts at Vector Optics are formulated utilizing the robust and heavy duty materials which you have come to expect out of this amazing company. For a very long time, Vector Optics has grown in the enterprise of developing top of the line rifle scopes, and the Vector Optics Grizzly 1-4x24mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is definitely the evidence of their dedication to providing you with the best gear for your sighting requirements. One of our priority objectives at OpticsPlanet is to ensure you depart with the best rifle scope for your needs, and the Vector Optics Grizzly 1-4x24mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is one of the many scopes that we're delighted to showcase. For an excellent solution to guarantee that you own the most effective riflescope for your particular needs, pick the Vector Optics Grizzly 1-4x24mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Grizzly 1-4x24mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 4 x |
| Reticle: | German #4 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 26.2 - 105.8 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 5 - 20.32 degrees |
| Eye Relief: | 100 - 105 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 16.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/2 MOA |
| Length: | 10.2 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IPX6 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Features of Vector Optics Grizzly 1-4x24mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Etched Illuminated Reticle German #4, Ideal for Close-Range Hunting
- 30mm Monotube Enhances Elevation Adjustment Range to 60MOA
- 105-100 mm / 4.1-3.9 inch Long Eye Relief for Flexible Shooting Positions
- True 1x Power Enables Two-Eyes-Open Shooting and Situational Awareness
Package Contents:
- Vector Optics Grizzly 1-4x24mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
Vector Optics Grizzly 1-4x24mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Vector Optics Grizzly 1-4x24mm 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane, Etched glass German No 4, Black, SCOC-41 , MPN: SCOC-41 , UPC: 6976386120066 , Code: EG-RS-RFS19-SCOC-41