Tap Tap to Zoom
13% OFF Rifle Scopes + 2% Bucks
- Reticle:
- VHU-3 MIL
- Tube Diameter:
- 25.4 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Weight:
- 21.6 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/10 Mil Rad
Code: EG-RS-RFS72-SCOM-44
MPN: SCOM-44
UPC: 6976386125566
Product Info for Vector Optics Hugo 3-12x40i 25.4mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
Developed to be the ideal rifle scope, the Vector Optics Hugo 3-12x40i 25.4mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is perfect for situations where a high quality riflescope is the key to results. Produced using incredibly reliable components, these Rifle Scopes through the optics specialists at Vector Optics provides you with a great deal of efficient and reliable service. For a reasonable length of time, Vector Optics has been in the enterprise of making top end firearm scopes, and the Vector Optics Hugo 3-12x40i 25.4mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is definitely the proof of their persistence for giving you the best gear for your sighting needs. One of our priority objectives at OpticsPlanet is to ensure you leave with the best scope for all your requirements, and the Vector Optics Hugo 3-12x40i 25.4mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is among the many scopes that we're delighted to highlight. If you are looking for the perfect riflescope to match your shooting demands, then select the Vector Optics Hugo 3-12x40i 25.4mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Hugo 3-12x40i 25.4mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Reticle: | VHU-3 MIL |
| Tube Diameter: | 25.4 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Weight: | 21.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 12.8 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 25 Mil Rad |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Features of Vector Optics Hugo 3-12x40i 25.4mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
- VHU-3 MIL Reticle Pattern, Fiber Center Dot Highly Visible under the Strongest Sunlight Condition
- FMC Lens Allows Optimal Light Transmission, 4 Inch Long Eye Relief for Situational Awareness
- 1/10 MIL Click Value for Precise Adjustment, Turret Lock Ensure You Won't Lose Zero by Any Accident
- Come with Sunshade Accessory Helps Reduce Glare and Reflection, Improving Optical Quality
Package Contents:
- Vector Optics Hugo 3-12x40i Fiber
Vector Optics Hugo 3-12x40i 25.4mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Vector Optics Hugo 3-12x40i 25.4mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane,VHU-3 MIL Reticle, Black, SCOM-44 , MPN: SCOM-44 , UPC: 6976386125566 , Code: EG-RS-RFS72-SCOM-44