1 of 14 images
Vector Optics Hugo 3-12x44mm, Secong Focal Plane, 1inch Tube, Turkey Rifle Scope, Black, SCOM-30
2 of 14 images
Vector Optics Hugo 3-12x44mm, Secong Focal Plane, 1inch Tube, Turkey Rifle Scope, Black, SCOM-30
3 of 14 images
Vector Optics Hugo 3-12x44mm, Secong Focal Plane, 1inch Tube, Turkey Rifle Scope, Black, SCOM-30
4 of 14 images
Vector Optics Hugo 3-12x44mm, Secong Focal Plane, 1inch Tube, Turkey Rifle Scope, Black, SCOM-30
5 of 14 images
Vector Optics Hugo 3-12x44mm, Secong Focal Plane, 1inch Tube, Turkey Rifle Scope, Black, SCOM-30
6 of 14 images
Vector Optics Hugo 3-12x44mm, Secong Focal Plane, 1inch Tube, Turkey Rifle Scope, Black, SCOM-30
7 of 14 images
Vector Optics Hugo 3-12x44mm, Secong Focal Plane, 1inch Tube, Turkey Rifle Scope, Black, SCOM-30
8 of 14 images
Vector Optics Hugo 3-12x44mm, Secong Focal Plane, 1inch Tube, Turkey Rifle Scope, Black, SCOM-30
9 of 14 images
Vector Optics Hugo 3-12x44mm, Secong Focal Plane, 1inch Tube, Turkey Rifle Scope, Black, SCOM-30
10 of 14 images
Vector Optics Hugo 3-12x44mm, Secong Focal Plane, 1inch Tube, Turkey Rifle Scope, Black, SCOM-30
11 of 14 images
Vector Optics Hugo 3-12x44mm, Secong Focal Plane, 1inch Tube, Turkey Rifle Scope, Black, SCOM-30
12 of 14 images
Vector Optics Hugo 3-12x44mm, Secong Focal Plane, 1inch Tube, Turkey Rifle Scope, Black, SCOM-30
13 of 14 images
Vector Optics Hugo 3-12x44mm, Secong Focal Plane, 1inch Tube, Turkey Rifle Scope, Black, SCOM-30
14 of 14 images
Vector Optics Hugo 3-12x44mm, Secong Focal Plane, 1inch Tube, Turkey Rifle Scope, Black, SCOM-30
Tap Tap to Zoom
You May Also Like
Blazin' Deal
TRYBE Optics DiMA1000 Laser Rangefinder with Mount, Black, TROLRF
List: $764.99
$553.81
Save Up to 28%
Blazin' Deal
TRYBE Optics Enhancer Rifle Scope Magnification Quadrupler, 4x54mm, 30mm Tube, Black, ENHRS4X
List: $799.99
$259.92
Save Up to 68%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 3-18x50mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS3-18x50FFP-BL
List: $499.99
$194.84
Save Up to 61%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 4-16x44mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS4-16x44FFP-BL
List: $409.99
$206.99
Save Up to 50%
Winchester Supreme Optics 1-4x24mm 30mm Tube IR Rifle Scope, Second Focal Plane, Illuminated Etched Reticle, Black, 1-4x24IR
List: $264.99
$229.99
Save Up to 13%
Questions & Answers
Customer Reviews
Most Recent Reviews
I was looking for a nice scope for my new 22 mag rifle. I must have looked at dozens of rimfire scopes that did not seem to be
exactly what i wanted. Finally, i checked Optics Planet looking for some ammo and saw this Vector "Hugo". It met my ...
Read More...
Read More...
Most Recent Reviews
The scope works great. The side parallax adjustment works good and the optics are good for this price. The only thing I wish was better is the lower hash marks. They are there, but they are hard for me to see they are so small. Over all this is a goo...
Read More...
Read More...
- Reticle:
- VOW-10BDC
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 595 g
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Condition:
- New
Code: EG-RS-VO45-SCOM-30
MPN: SCOM-30
UPC: 6976386122848
List: $139.00Save 45%
$75.99
Product Info for Vector Optics Hugo 3-12x44mm SFP 1 inch Turkey Rifle Scope
FMC, Edge-to-Edge Image, F.O.V 6.0 to 1.5, 4" Long Eye Relief, Capped 1/4 MOA & 60MOA BDC Range Reticle, Side Focus From 10Yds![]()
Specifications for Vector Optics Hugo 3-12x44mm SFP 1 inch Turkey Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Reticle: | VOW-10BDC |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4 - 14.6 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 7.9 - 31.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 105 - 100 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 595 g |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Vector Optics Hugo 3-12x44mm SFP 1 inch Turkey Rifle Scope
- Edge-to-Edge Image
- Wide Filed of View
- BDC & ranging reticle usage set at 10x power, big game, 22LR Rimfire and varmint rifles max to 600 yards range
- Fully nitrogen purged to eliminate any fogging of the lenses internally
Package Contents:
- Vector Optics Hugo 3-12x44mm SFP 1 inch Turkey Rifle Scope
- Weaver rings (default) or dovetail rings
- Flip-up caps
- Sunshade and cleaning cloth
Vector Optics Hugo 3-12x44mm SFP 1 inch Turkey Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Vector Optics Hugo 3-12x44mm, Secong Focal Plane, 1inch Tube, Turkey Rifle Scope, Black, SCOM-30 , MPN: SCOM-30 , UPC: 6976386122848 , Code: EG-RS-VO45-SCOM-30
Vector Optics Hugo 3-12x44mm SFP 1 inch Turkey Rifle Scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Vector Optics Hugo 3-12x44mm, Secong Focal Plane, 1inch Tube, Turkey Rifle Scope, Black, SCOM-30 , MPN: SCOM-30-EDEMO , Code: EG-RS-VO45-SCOM-30-EDEMO-SC-C
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare