1 of 14 images
Vector Optics Hugo 4-16x44mm, 1inch Tube, Second Focal Plane, VOW-10BDC Reticle Rifle Scope, Black, SCOL-29
2 of 14 images
Vector Optics Hugo 4-16x44mm, 1inch Tube, Second Focal Plane, VOW-10BDC Reticle Rifle Scope, Black, SCOL-29
3 of 14 images
Vector Optics Hugo 4-16x44mm, 1inch Tube, Second Focal Plane, VOW-10BDC Reticle Rifle Scope, Black, SCOL-29
4 of 14 images
Vector Optics Hugo 4-16x44mm, 1inch Tube, Second Focal Plane, VOW-10BDC Reticle Rifle Scope, Black, SCOL-29
5 of 14 images
Vector Optics Hugo 4-16x44mm, 1inch Tube, Second Focal Plane, VOW-10BDC Reticle Rifle Scope, Black, SCOL-29
6 of 14 images
Vector Optics Hugo 4-16x44mm, 1inch Tube, Second Focal Plane, VOW-10BDC Reticle Rifle Scope, Black, SCOL-29
7 of 14 images
Vector Optics Hugo 4-16x44mm, 1inch Tube, Second Focal Plane, VOW-10BDC Reticle Rifle Scope, Black, SCOL-29
8 of 14 images
Vector Optics Hugo 4-16x44mm, 1inch Tube, Second Focal Plane, VOW-10BDC Reticle Rifle Scope, Black, SCOL-29
9 of 14 images
Vector Optics Hugo 4-16x44mm, 1inch Tube, Second Focal Plane, VOW-10BDC Reticle Rifle Scope, Black, SCOL-29
10 of 14 images
Vector Optics Hugo 4-16x44mm, 1inch Tube, Second Focal Plane, VOW-10BDC Reticle Rifle Scope, Black, SCOL-29
11 of 14 images
Vector Optics Hugo 4-16x44mm, 1inch Tube, Second Focal Plane, VOW-10BDC Reticle Rifle Scope, Black, SCOL-29
12 of 14 images
Vector Optics Hugo 4-16x44mm, 1inch Tube, Second Focal Plane, VOW-10BDC Reticle Rifle Scope, Black, SCOL-29
13 of 14 images
Vector Optics Hugo 4-16x44mm, 1inch Tube, Second Focal Plane, VOW-10BDC Reticle Rifle Scope, Black, SCOL-29
14 of 14 images
Vector Optics Hugo 4-16x44mm, 1inch Tube, Second Focal Plane, VOW-10BDC Reticle Rifle Scope, Black, SCOL-29
Tap Tap to Zoom
You May Also Like
Blazin' Deal
TRYBE Optics DiMA1000 Laser Rangefinder with Mount, Black, TROLRF
List: $764.99
$553.81
Save Up to 28%
Blazin' Deal
TRYBE Optics Enhancer Rifle Scope Magnification Quadrupler, 4x54mm, 30mm Tube, Black, ENHRS4X
List: $799.99
$259.92
Save Up to 68%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 3-18x50mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS3-18x50FFP-BL
List: $499.99
$194.84
Save Up to 61%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 4-16x44mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS4-16x44FFP-BL
List: $409.99
$206.99
Save Up to 50%
Winchester Supreme Optics 1-4x24mm 30mm Tube IR Rifle Scope, Second Focal Plane, Illuminated Etched Reticle, Black, 1-4x24IR
List: $264.99
$229.99
Save Up to 13%
Questions & Answers
Customer Reviews
Most Recent Reviews
My first time buying this brand but I'm pleased. Better quality than I thought I was getting for the sale price. I bought another one similar to it for a deer rifle.
- Reticle:
- VOW-10BDC
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 625 g
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Condition:
- New
Code: EG-RS-VO40-SCOL-29
MPN: SCOL-29
UPC: 6976386122862
List: $149.00Save 40%
$89.40
Product Info for Vector Optics Hugo 4-16x44mm SFP Rifle Scope
FMC, Edge-to-Edge Image, F.O.V 4.0 to 1.0, 4" Long Eye Relief, Capped 1/4 MOA & 50MOA BDC Range Reticle, Side Focus From 10Yds![]()
Specifications for Vector Optics Hugo 4-16x44mm SFP Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | VOW-10BDC |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.7 - 11 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 5.3 - 21.1 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 105 - 100 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 625 g |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
Features of Vector Optics Hugo 4-16x44mm SFP Rifle Scope
- Edge-to-Edge Image
- Wide Filed of View
- Fully nitrogen purged to eliminate any fogging of the lenses internally
Package Contents:
- Vector Optics Hugo 4-16x44mm SFP Rifle Scope
- Weaver rings (default) or dovetail rings
- Flip-up caps
- Sunshade and cleaning cloth
Vector Optics Hugo 4-16x44mm SFP Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Vector Optics Hugo 4-16x44mm, 1inch Tube, Second Focal Plane, VOW-10BDC Reticle Rifle Scope, Black, SCOL-29 , MPN: SCOL-29 , UPC: 6976386122862 , Code: EG-RS-VO40-SCOL-29
Vector Optics Hugo 4-16x44mm SFP Rifle Scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Vector Optics Hugo 4-16x44mm, 1inch Tube, Second Focal Plane, VOW-10BDC Reticle Rifle Scope, Black, SCOL-29 , MPN: SCOL-29-DEMO , Code: EG-RS-VO40-SCOL-29-DEMO
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare