1 of 14 images
Vector Optics Hugo 6-24x50mm GT, 1 inch Tube, Second Focal Plane, VOI-10BDC Reticle Rifle Scope, Black, SCOL-32
2 of 14 images
Vector Optics Hugo 6-24x50mm GT, 1 inch Tube, Second Focal Plane, VOI-10BDC Reticle Rifle Scope, Black, SCOL-32
3 of 14 images
Vector Optics Hugo 6-24x50mm GT, 1 inch Tube, Second Focal Plane, VOI-10BDC Reticle Rifle Scope, Black, SCOL-32
4 of 14 images
Vector Optics Hugo 6-24x50mm GT, 1 inch Tube, Second Focal Plane, VOI-10BDC Reticle Rifle Scope, Black, SCOL-32
5 of 14 images
Vector Optics Hugo 6-24x50mm GT, 1 inch Tube, Second Focal Plane, VOI-10BDC Reticle Rifle Scope, Black, SCOL-32
6 of 14 images
Vector Optics Hugo 6-24x50mm GT, 1 inch Tube, Second Focal Plane, VOI-10BDC Reticle Rifle Scope, Black, SCOL-32
7 of 14 images
Vector Optics Hugo 6-24x50mm GT, 1 inch Tube, Second Focal Plane, VOI-10BDC Reticle Rifle Scope, Black, SCOL-32
8 of 14 images
Vector Optics Hugo 6-24x50mm GT, 1 inch Tube, Second Focal Plane, VOI-10BDC Reticle Rifle Scope, Black, SCOL-32
9 of 14 images
Vector Optics Hugo 6-24x50mm GT, 1 inch Tube, Second Focal Plane, VOI-10BDC Reticle Rifle Scope, Black, SCOL-32
10 of 14 images
Vector Optics Hugo 6-24x50mm GT, 1 inch Tube, Second Focal Plane, VOI-10BDC Reticle Rifle Scope, Black, SCOL-32
11 of 14 images
Vector Optics Hugo 6-24x50mm GT, 1 inch Tube, Second Focal Plane, VOI-10BDC Reticle Rifle Scope, Black, SCOL-32
12 of 14 images
Vector Optics Hugo 6-24x50mm GT, 1 inch Tube, Second Focal Plane, VOI-10BDC Reticle Rifle Scope, Black, SCOL-32
13 of 14 images
Vector Optics Hugo 6-24x50mm GT, 1 inch Tube, Second Focal Plane, VOI-10BDC Reticle Rifle Scope, Black, SCOL-32
14 of 14 images
Vector Optics Hugo 6-24x50mm GT, 1 inch Tube, Second Focal Plane, VOI-10BDC Reticle Rifle Scope, Black, SCOL-32
Tap Tap to Zoom
You May Also Like
Blazin' Deal
TRYBE Optics DiMA1000 Laser Rangefinder with Mount, Black, TROLRF
List: $764.99
$553.81
Save Up to 28%
Blazin' Deal
TRYBE Optics Enhancer Rifle Scope Magnification Quadrupler, 4x54mm, 30mm Tube, Black, ENHRS4X
List: $799.99
$259.92
Save Up to 68%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 3-18x50mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS3-18x50FFP-BL
List: $499.99
$194.84
Save Up to 61%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 4-16x44mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS4-16x44FFP-BL
List: $409.99
$206.99
Save Up to 50%
Winchester Supreme Optics 1-4x24mm 30mm Tube IR Rifle Scope, Second Focal Plane, Illuminated Etched Reticle, Black, 1-4x24IR
List: $264.99
$229.99
Save Up to 13%
Questions & Answers
Customer Reviews
Most Recent Reviews
I got my scope in great shape in the mail packaging was well done I highly recommend this product to everyone out there
- Reticle:
- VOI-10BDC
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 680 g
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: EG-RS-VO43-SCOL-32
MPN: SCOL-32
UPC: 6976386122886
List: $179.00Save 40%
$107.40
Product Info for Vector Optics Hugo 6-24x50mm GT SFP Rifle Scope
FMC, Edge-to-Edge Image, F.O.V 3.0 to 0.75, 4" Long Eye Relief, Turret 1/4 MOA & 40MOA, Etched BDC Reticle, Illuminated,Focus min10![]()
Specifications for Vector Optics Hugo 6-24x50mm GT SFP Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | VOI-10BDC |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 8.3 - 2 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4 - 15.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 105 - 100 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 680 g |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
Features of Vector Optics Hugo 6-24x50mm GT SFP Rifle Scope
- Edge-to-Edge Image
- Wide Filed of View
- BDC Reticle usage set at 10x power, big game, 22LR Rimfire and varmint rifles max to 600 yards range
- Fully nitrogen purged to eliminate any fogging of the lenses internally
Package Contents:
- Vector Optics Hugo 6-24x50mm GT SFP Rifle Scope
- Weaver rings (default) or dovetail rings
- Flip-up caps
- Sunshade and cleaning cloth
Vector Optics Hugo 6-24x50mm GT SFP Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Vector Optics Hugo 6-24x50mm GT, 1 inch Tube, Second Focal Plane, VOI-10BDC Reticle Rifle Scope, Black, SCOL-32 , MPN: SCOL-32 , UPC: 6976386122886 , Code: EG-RS-VO43-SCOL-32
Vector Optics Hugo 6-24x50mm GT SFP Rifle Scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Vector Optics Hugo 6-24x50mm GT, 1 inch Tube, Second Focal Plane, VOI-10BDC Reticle Rifle Scope, Black, SCOL-32 , MPN: SCOL-32-DEMO , Code: EG-RS-VO43-SCOL-32-DEMO
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare