1 of 12 images
Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope, 25.4 mm, SFP, Duplex, Nitrogen Purged, Black, SCOM-27
2 of 12 images
Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope, 25.4 mm, SFP, Duplex, Nitrogen Purged, Black, SCOM-27
3 of 12 images
Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope, 25.4 mm, SFP, Duplex, Nitrogen Purged, Black, SCOM-27
4 of 12 images
Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope, 25.4 mm, SFP, Duplex, Nitrogen Purged, Black, SCOM-27
5 of 12 images
Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope, 25.4 mm, SFP, Duplex, Nitrogen Purged, Black, SCOM-27
6 of 12 images
Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope, 25.4 mm, SFP, Duplex, Nitrogen Purged, Black, SCOM-27
7 of 12 images
Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope, 25.4 mm, SFP, Duplex, Nitrogen Purged, Black, SCOM-27
8 of 12 images
Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope, 25.4 mm, SFP, Duplex, Nitrogen Purged, Black, SCOM-27
9 of 12 images
Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope, 25.4 mm, SFP, Duplex, Nitrogen Purged, Black, SCOM-27
10 of 12 images
Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope, 25.4 mm, SFP, Duplex, Nitrogen Purged, Black, SCOM-27
11 of 12 images
Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope, 25.4 mm, SFP, Duplex, Nitrogen Purged, Black, SCOM-27
12 of 12 images
Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope, 25.4 mm, SFP, Duplex, Nitrogen Purged, Black, SCOM-27
Tap Tap to Zoom
You May Also Like
Blazin' Deal
TRYBE Optics DiMA1000 Laser Rangefinder with Mount, Black, TROLRF
List: $764.99
$553.81
Save Up to 28%
Blazin' Deal
TRYBE Optics Enhancer Rifle Scope Magnification Quadrupler, 4x54mm, 30mm Tube, Black, ENHRS4X
List: $799.99
$259.92
Save Up to 68%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 3-18x50mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS3-18x50FFP-BL
List: $499.99
$194.84
Save Up to 61%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 4-16x44mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS4-16x44FFP-BL
List: $409.99
$206.99
Save Up to 50%
Winchester Supreme Optics 1-4x24mm 30mm Tube IR Rifle Scope, Second Focal Plane, Illuminated Etched Reticle, Black, 1-4x24IR
List: $264.99
$229.99
Save Up to 13%
Questions & Answers
- Reticle:
- Duplex
- Tube Diameter:
- 25.4 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Anodized Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 13.8 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- W/E Travel at 100 Yds:
- 60 MOA
Code: EG-RS-MTZRF3-SCOM-27
MPN: SCOM-27
UPC: 6976386122800
List: $87.20Save 25%
$65.40
Product Info for Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope
25.4mm 1 Inch Monotube, FMC,Edge-to-Edge Image, 3x Zoom, 4" Eye Relief, 1/4 MOA Cap Adjust, Deplex Reticle, Wide FOV 6.3 to 2.2![]()
Specifications for Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | Duplex |
| Tube Diameter: | 25.4 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4.4 - 13.3 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Anodized Matte |
| Field of View, Linear: | 6.6 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 2.2 - 6.6 degrees |
| Eye Relief: | 3.8 - 4.1 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 13.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Shockproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | Weaver |
| Attachment Type: | Weaver |
Features of Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope
- Edge-to-edge image no inside dark ring around image
- Fully nitrogen purged to eliminate any fogging of the lenses internally
Package Contents:
- Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope
- Weaver rings (default) or dovetail rings
- Lens caps and cleaning cloth
Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Vector Optics Matiz 3-9x40mm Rifle Scope, 25.4 mm, SFP, Duplex, Nitrogen Purged, Black, SCOM-27 , MPN: SCOM-27 , UPC: 6976386122800 , Code: EG-RS-MTZRF3-SCOM-27
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare