Tap Tap to Zoom
Read More...
- Included Accessories:
- With 30mm Flip Side Mount, Instruction, Cleaning Cloth and Hex Keys, etc
- Height:
- 1.4 in
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: EG-RDM-APRW10-SCMF-31
MPN: SCMF-31
UPC: 6976386120509
Product Info for Vector Optics Maverick-III 3x22mm MIL Magnifier
The Vector Optics Maverick-III 3x22mm MIL Magnifier was developed to be a great choice for anybody looking to enhance their already outstanding red dot sight. These Red Dot Sight Magnifiers from the professionals at Vector Optics utilize the kinds of long lasting and trustworthy materials you've come to count on out of this incredible company. And due to it's state-of-the-art lens technologies, the Vector Optics Maverick-III 3x22mm MIL Magnifier won't obstruct the optics on your existing red dot sight. When your search for a top-of-the-range red dot magnification device results in you wanting more, purchase the Vector Optics Maverick-III 3x22mm MIL Magnifier.
Specifications for Vector Optics Maverick-III 3x22mm MIL Magnifier:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Finish: | Matte |
| Magnification: | 3 x |
| Objective Lens Diameter: | 22 mm |
| Eye Relief: | 2.7 in |
| Length: | 4.1 in |
| Weight: | 11.2 oz |
| Field of View, Linear: | 49 ft at 100 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Shock Resistant |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Included Accessories: | With 30mm Flip Side Mount, Instruction, Cleaning Cloth and Hex Keys, etc |
| Height: | 1.4 in |
| Color: | Black |
| Exit Pupil: | 7 mm |
| Condition: | New |
| Lens Material: | Glass |
| Mount Type: | Picatinny |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of Vector Optics Maverick-III 3x22mm Red Dot Sight Magnifier:
- FDE Rubber Armed, Adjustable Windage & Elevation, Crystal Clear, 2.7" Long Eye Relief
- With SCTM-17 Flip Side Picatinny Mount, 36mm 1.4" From Bottom to Ring Center
- Compact, Solid and Light Weight for All Application Tactics, Hunting & Sporting
Package Contents:
- Vector Optics Maverick-III 3x22mm Red Dot Sight Magnifier
- Flip Side Mount
- Instruction
- Cleaning Cloth
- Hex Keys
Vector Optics Maverick-III 3x22mm MIL Magnifier Orderable Models
List of Orderable Models
- Vector Optics Maverick-III 3x22mm MIL Magnifier, Black, SCMF-31 , MPN: SCMF-31 , UPC: 6976386120509 , Code: EG-RDM-APRW10-SCMF-31