Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- VOR-6 MIL
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Color:
- Black
- Weight:
- 26.6 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/10 Mil Rad
Code: EG-RS-RFS49-SCOL-63
MPN: SCOL-63
UPC: 6976386125788
Product Info for Vector Optics Orion Pro MAX 6-24x50 30 mm Tube HD Rifle Scope, Second Focal Plane
Built to be the perfect rifle scope, the Vector Optics Orion Pro MAX 6-24x50 30 mm Tube HD Rifle Scope, Second Focal Plane is perfect for circumstances in which a top quality riflescope is the key to success. These Rifle Scopes from the optical professionals at Vector Optics are made utilizing the robust and heavy duty materials which you have come to anticipate from this amazing company. Vector Optics has developed in the gun scope market for a number of years, and the Vector Optics Orion Pro MAX 6-24x50 30 mm Tube HD Rifle Scope, Second Focal Plane certainly is the outcome of their tireless efforts to make sure that you will have a heavy duty and efficient scope on your firearm. One of our priority objectives at OpticsPlanet is to be sure you depart with the best riflescope for all your necessities, and the Vector Optics Orion Pro MAX 6-24x50 30 mm Tube HD Rifle Scope, Second Focal Plane is amongst the many scopes that we are delighted to showcase. For an incredible way to guarantee that you have the most beneficial riflescope for your particular specifications, select the Vector Optics Orion Pro MAX 6-24x50 30 mm Tube HD Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Orion Pro MAX 6-24x50 30 mm Tube HD Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | VOR-6 MIL |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Field of View, Linear: | 4.7 - 18.9 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 0.9 - 3.6 degrees |
| Eye Relief: | 95 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 13.9 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Package Contents:
- Vector Optics Orion Pro MAX 6-24x50 HD
Vector Optics Orion Pro MAX 6-24x50 30 mm Tube HD Rifle Scope, Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Vector Optics Orion Pro MAX 6-24x50 30 mm Tube HD Rifle Scope, Second Focal Plane, VOR-6 MIL Reticle, Black, SCOL-63 , MPN: SCOL-63 , UPC: 6976386125788 , Code: EG-RS-RFS49-SCOL-63