Tap Tap to Zoom
Product Info for Vector Optics Orion Pro MAX 6-24X50 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
The Vector Optics Orion Pro MAX 6-24X50 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane was built to function as the perfect riflescope for anyone requiring an outstanding improvement for their rifle. Produced using exceptionally efficient components, these Rifle Scopes from the optics specialists at Vector Optics provides you with years of reliable and efficient use. Vector Optics has developed in the weapon scope industry for a number of years, and the Vector Optics Orion Pro MAX 6-24X50 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is definitely the final result of their tireless endeavors to make sure that you will have a resilient and dependable scope on your firearm. At OpticsPlanet, it really is our intention to be sure that you exit with the ideal scope for your requirements, and the Vector Optics Orion Pro MAX 6-24X50 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is but one that we're happy to showcase. If you are looking for the best riflescope to match your shooting demands, then choose the Vector Optics Orion Pro MAX 6-24X50 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Orion Pro MAX 6-24X50 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | VOR-4 MIL |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4.7 - 18.9 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 0.9 - 3.6 degrees |
| Eye Relief: | 95 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 13.9 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Features of Vector Optics Orion Pro MAX 6-24X50 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane:
- FFP VOR-4 MIL Reticle Recommends for Mountain Hunting, 0.08 MIL Center dot for Precise Aiming
- LaREE HD Lens for Clear and Bright Images, Fully Multi-Coated Lens Increases Light Transmission
- 23 MIL Ample Elevation Travel Helps to Compensate for Long-Range Bullet Drop , 1/10 MIL Click Value
- Zero Stop Return Effortlessly to Pre-Set Zero, 6-Gear Illumination Adaptable to Various Light Conditions
Package Contents:
- Vector Optics Orion Pro MAX 6-24X50 MIL HD
Vector Optics Orion Pro MAX 6-24X50 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- DEMO, Vector Optics Orion Pro MAX 6-24X50 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane, VOR-4 MIL Reticle, Black, SCFF-61 , MPN: SCFF-61-DEMO , Code: EG-RS-RFS57-SCFF-61-DEMO-OB-A
- Vector Optics Orion Pro MAX 6-24X50 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane, VOR-4 MIL Reticle, Black, SCFF-61 , MPN: SCFF-61 , UPC: 6976386125740 , Code: EG-RS-RFS57-SCFF-61