Tap Tap to Zoom
Code: EG-RS-P41TRSSFP-SCOL-44
MPN: SCOL-44
UPC: 6976386122770
Buy Together and Save
Developed to function as the perfect gun scope, the Vector Optics Paragon 4-20x50 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is great for circumstances in which a premium quality riflescope is the paramount to results. Produced using incredibly reliable materials, these Rifle Scopes from the optics professionals at Vector Optics provides you with years of efficient and reliable service. Vector Optics has developed in the gun scope industry for a very long time, and the Vector Optics Paragon 4-20x50 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is the final result of their determined endeavors make sure that you have got a long lasting and dependable scope on your firearm. One of our priority objectives at OpticsPlanet is to make sure you leave with the best scope for all of your needs, and the Vector Optics Paragon 4-20x50 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is among the many scopes that we're happy to showcase. For an excellent way to assure that you have got the most effective riflescope for your individual requirements, choose the Vector Optics Paragon 4-20x50 1in Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 20 x |
| Reticle: | German #4 |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 5.6 - 27.9 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 1.1 - 5.3 degrees |
| Eye Relief: | 3.6 in |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 24.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 13.5 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |