Tap Tap to Zoom
Code: EG-PRD-PRGM-SCPS-M04
MPN: SCPS-M04
UPC: 6976386120073
If you're searching for a fantastic bargain on the Vector Optics Paragon 4x24 Mini Prism Scope, then you have come to the absolute correct location..![]()
These Prismatic Red Dot Sights from the skilled product specialists at Vector Optics are made working with long lasting and efficient materials, to be able to provide you with a product which will be useful for quite some time. Made using some of the most useful accessible components and construction, these Prismatic Red Dot Sights through the product professionals at Vector Optics can last an incredibly long time.
Vector Optics has been generating top quality merchandise for a very long time, and the Vector Optics Paragon 4x24 Mini Prism Scope is their very own means of showing you exactly how much they are concerned.
Here at OpticsPlanet, we ensure that it is our responsibility to purchase the best product for your preferences, and featuring the Vector Optics Paragon 4x24 Mini Prism Scope is something that we're delighted to offer.
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Magnification: | 3 x, 4 x |
| Objective Lens Diameter: | 18 mm |
| Reticle: | VEPS-MBR |
| Eye Relief: | 67.5 mm |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Field of View, Linear: | 28.8 ft at 100 yds |
| Parallax: | 100 yds |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Battery Type: | CR2032 |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 3.2 in |
| Weight: | 8.8 oz |