Tap Tap to Zoom
Up to 15% OFF Observation Optics
- Color:
- Black
Code: EG-RF-RGFD2-SCRF-S24
MPN: SCRF-S24
UPC: 6976386123739
Product Info for Vector Optics Paragon 7x25 GenIII BDC Digital Ballistic Laser, Black, SCRF-S24
A practical and high-quality tool, the Vector Optics Paragon 7x25 GenIII BDC Digital Ballistic Laser, Black, SCRF-S24 is produced to function with precision, speed and control. With a system that helps shooters find precise targeting spots for nearly any load, these Range Finders include a comprehensive LCD screen and are able to reach one of the most outstanding distances at a very speedy rate. Vector Optics has long been one of the main figures in the range locator field, and with their determination to make sure that buyers possess a durable and dependable tool, the Vector Optics Paragon 7x25 GenIII BDC Digital Ballistic Laser, Black, SCRF-S24 will be sure to increase your aiming range. Here, at OpticsPlanet, we intend to make certain that you discover the finest range solution for your needs, and the Vector Optics Paragon 7x25 GenIII BDC Digital Ballistic Laser, Black, SCRF-S24 is definitely the top quality tool that we are delighted to provide. For a great way to get the most beneficial range device that is perfectly suited for your needs, select the Vector Optics Paragon 7x25 GenIII BDC Digital Ballistic Laser, Black, SCRF-S24.
Specifications for Vector Optics Paragon 7x25 GenIII BDC Digital Ballistic Laser, Black, SCRF-S24:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Magnification: | 7 x |
| Field of View, Angle: | 5.82 degrees |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Maximum Range: | 2400 yds |
| Weight: | 6.49 oz |
| Color: | Black |
| Battery Type: | CR2 |
| Exit Pupil: | 3.57 in |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Range Response Time: | 0.1 seconds |
Package Contents:
- Vector Optics Paragon 7x25 GenIII BDC
Vector Optics Paragon 7x25 GenIII BDC Digital Ballistic Laser, Black, SCRF-S24 Orderable Models
List of Orderable Models
- Vector Optics Paragon 7x25 GenIII BDC Digital Ballistic Laser, Black, SCRF-S24 , MPN: SCRF-S24 , UPC: 6976386123739 , Code: EG-RF-RGFD2-SCRF-S24