Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Strap, instruction, cleaning cloth, pouch and retail package
Code: EG-BI-PRGBM-SCBO-03
MPN: SCBO-03
UPC: 6976386123753
Product Info for Vector Optics Paragon 8x42mm Roof Prism Binocular
Observing the world around you can be difficult without proper optical equipment, so a hefty binocular like the Vector Optics Paragon 8x42 mm Binocular help you soak in all the majesty that is nature. With phase correction and anti-reflective coatings, these Binoculars by Vector Optics eliminate the glare that typically accompanies large, all-purpose binoculars. However, these Vector Optics Paragon 8x42 mm Roof Prism Binoculars still pack a punch in a lightweight package, offering premium performance for a great value. A metal central focusing knob and metal diopter adjustment ring provide durability and easy use, ensuring you get the most from your purchase while you examine nature. Pick up the Vector Optics Paragon 8x42 mm Multi-Coated Binocular for your next wildlife observation or other adventure and experience the difference quality for yourself.![]()
Specifications for Vector Optics Paragon 8x42mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 14 mm |
| Exit Pupil: | 5.1 mm |
| Field of View, Linear: | 347 ft at 100 yds, 347 ft at 100 ft |
| Field of View, Angle: | 6.6 degrees |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 18.3 |
| Interpupillary Distance: | 64 - 75 mm |
| Close Focus: | 7 m |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weather Resistance: | Wind Resistant |
| Water Resistance Level: | IPX6 |
| Length: | 146 mm |
| Weight: | 24.2 oz |
| Finish: | Silver |
| Fabric/Material: | Polycarbonate |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Strap, instruction, cleaning cloth, pouch and retail package |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Vector Optics Paragon 8x42 mm Binocular
- Phase Correction Coating
- Metal central focusing knob
- Metal diopter adjustment ring
Package Contents:
- Vector Optics Paragon 8x42 mm Binocular
- Strap
- Iinstruction
- Cleaning cloth
- Pouch
- Retail package
Vector Optics Paragon 8x42mm Roof Prism Binocular Orderable Models
List of Orderable Models
- Vector Optics Paragon 8x42mm Binocular, BAK4, 5.1mm, Multicoated, Black, SCBO-03 , MPN: SCBO-03 , UPC: 6976386123753 , Code: EG-BI-PRGBM-SCBO-03