Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 2 MOA Dot
- Illumination Color:
- Red
- Included Accessories:
- Retail Package, Low and Riser Weaver Mount, Rubber Lens Cover, Hex Keys, Cleaning Cloth
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: EG-RD-SC3-SCRD-47
MPN: SCRD-47
UPC: 6976386120622
Product Info for Vector Optics Scrapper 1x29mm Red Dot Scope
Just the thing for nearly every shooter, the Vector Optics Scrapper 1x29mm Red Dot Scope will help you rapidly pick up prey, making it possible to be more successful with your shots. An efficient red dot weapon sight makes it simple to find your target rapidly and re-acquire right after your shot. And thanks to the Vector Optics Scrapper 1x29mm Red Dot Scope, locating a top grade red dot rifle scope hasn't ever been a better option. These Red Dot Sights from Vector Optics are made using the high quality optics and durable casing resources you have come to expect from this extraordinary organization. Vector Optics has been producing some of the finest red dot sights for a long time, and the Vector Optics Scrapper 1x29mm Red Dot Scope is the evidence of their dedication to providing you red dot sights which don't eliminate your bank account. For anyone who is looking for a top of the line red dot sight that will not eradicate your bank account, purchase the Vector Optics Scrapper 1x29mm Red Dot Scope.![]()
Specifications for Vector Optics Scrapper 1x29mm Red Dot Scope:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum Alloy |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Window Size: | 29 mm |
| Reticle: | 2 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Infinite |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Parallax: | 100 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 50000 hours |
| Operating Temperature: | -20 - 50 Celsius |
| Water Resistance Level: | IPX-6 |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Length: | 80 mm |
| Width: | 49 mm |
| Height: | 75 mm |
| Weight: | 7.1 oz |
| Included Accessories: | Retail Package, Low and Riser Weaver Mount, Rubber Lens Cover, Hex Keys, Cleaning Cloth |
| Magnification Type: | Fixed |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of Vector Optics Scrapper 1x29mm Red Dot Scope:
- >50,000 Hours Battery Runtime, Motion Sensor Feature, IP67 Water Proof, Parallax <1 MOA
- Direct Bulb 2MOA Dot Size without Flicker, 8 Levels Dot Intensity & 2 NV Dot Intensity
- 1MOA Adjustment with Audible Click, More Than 45MOA Adjustment Range
- With Low & Riser Picatinny Weaver Mount, 1.5" Center Height, w/ Rubber Lens Cap
- Compact, Solid and Light Weight for All Application Tactics, Hunting & Sporting
- Vector Optics Scrapper Red Dot Scopes Cover Limited Lifetime Warranty
- Battery is not included
Package Contents:
- Vector Optics Scrapper 1x29mm Red Dot Scope
- Retail Package
- Low And Riser Weaver Mount
- Rubber Lens Cover
- Hex Keys
- Cleaning Cloth
Vector Optics Scrapper 1x29mm Red Dot Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Vector Optics Scrapper 1x29mm Red Dot Scope, 2MOA, Matte, Black, SCRD-47 , MPN: SCRD-47 , UPC: 6976386120622 , Code: EG-RD-SC3-SCRD-47