Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- VSE-3 MOA
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 27.3 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
Code: EG-RS-RFS63-SCFF-56
MPN: SCFF-56
UPC: 6976386125757
Product Info for Vector Optics Sentinel 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
Designed to be the ideal scope, the Vector Optics Sentinel 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is perfect for situations where a high quality riflescope is the paramount to achieving success. Manufactured by using amazingly efficient materials, these Rifle Scopes through the optics specialists at Vector Optics can provide numerous years of reliable and efficient service. Vector Optics has been in the weapon scope market for a number of years, and the Vector Optics Sentinel 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane certainly is the final result of their determined efforts make sure that you have a durable and dependable scope on your weapon. One of our main goals at OpticsPlanet is to be sure you leave with the very best scope for all of your specifications, and the Vector Optics Sentinel 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is one of the many scopes that we are happy to present. If you are searching for the perfect riflescope to match your shooting needs, then select the Vector Optics Sentinel 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Sentinel 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | VSE-3 MOA |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 6.3 - 24.6 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 1.2 - 4.7 degrees |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 27.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 14.1 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Features of Vector Optics Sentinel 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane:
- Reticle Design for Benchrest Shooting, 0.35 MOA Center Dot for Precise Bulleye Aiming within 25m Target
- 30mm Tube Dia Enhances Elevation Range to 70MOA, 1/4MOA Click Value for Precise Adjustment
- Fully Multi-Coated Lens Increases Light Transmission, Zero Stop Return Effortlessly to a Pre-Set Zero Point
Package Contents:
- Vector Optics Sentinel 4-16x44
Vector Optics Sentinel 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Vector Optics Sentinel 4-16x44mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane, VSE-3 MOA, Black, SCFF-56 , MPN: SCFF-56 , UPC: 6976386125757 , Code: EG-RS-RFS63-SCFF-56