1 of 5 images
Vector Optics Sphinx Red Dot Pistol Mount Base, Heckler & Koch USP, VO Sphinx/ Vortex Venom/ Burris FastFire, 6061-T6, Black, SCRDM-07
2 of 5 images
Vector Optics Sphinx Red Dot Pistol Mount Base, Heckler & Koch USP, VO Sphinx/ Vortex Venom/ Burris FastFire, 6061-T6, Black, SCRDM-07
3 of 5 images
Vector Optics Sphinx Red Dot Pistol Mount Base, Heckler & Koch USP, VO Sphinx/ Vortex Venom/ Burris FastFire, 6061-T6, Black, SCRDM-07
4 of 5 images
Vector Optics Sphinx Red Dot Pistol Mount Base, Heckler & Koch USP, VO Sphinx/ Vortex Venom/ Burris FastFire, 6061-T6, Black, SCRDM-07
5 of 5 images
Vector Optics Sphinx Red Dot Pistol Mount Base, Heckler & Koch USP, VO Sphinx/ Vortex Venom/ Burris FastFire, 6061-T6, Black, SCRDM-07
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts, but you'll still get the best deal out there. This offer won't last long, so don't miss out!
- Red Dot Sights-Footprint:
- Docter
- Optic Cut:
- Not Applicable
- Fabric/Material:
- 6061-T6 Aluminum
- Gun Model:
- Heckler & Koch USP
Code: EG-SAP-SPHUSP-SCRDM-07
MPN: SCRDM-07
UPC: 6976386123036
Blazin' DealFinal Sale
List: $19.90Save 67%
$6.49
Product Info for Vector Optics Sphinx Red Dot Sight Pistol Mount Base for Heckler & Koch USP
Fit HK USP Handgun, For Mini Red Dot Sight,![]()
Aluminum Body with Screws and Steel Plate
Specifications for Vector Optics Sphinx Red Dot Sight Pistol Mount Base for Heckler & Koch USP:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Red Dot Sights-Footprint: | Docter |
| Optic Cut: | Not Applicable |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Heckler & Koch USP |
| Height: | 0.08 in |
| Length: | 1.8 in |
| Weight: | 0.6 oz |
| Gun Make: | Heckler & Koch |
| Gun Type: | Pistol |
| Width: | 1 in |
| Finish: | Matte |
Features of Vector Optics Sphinx Red Dot Sight Pistol Mount Base for Heckler & Koch USP
- Only install onto HK USP pistol
- Designed for real firearms
Package Contents:
- Vector Optics Sphinx Red Dot Sight Pistol Mount Base for Heckler & Koch USP
- 2 screws
- 1 bar
- 1 plate
Vector Optics Sphinx Red Dot Sight Pistol Mount Base for Heckler & Koch USP Orderable Models
List of Orderable Models
- Vector Optics Sphinx Red Dot Pistol Mount Base, Heckler & Koch USP, VO Sphinx/ Vortex Venom/ Burris FastFire, 6061-T6, Black, SCRDM-07 , MPN: SCRDM-07 , UPC: 6976386123036 , Code: EG-SAP-SPHUSP-SCRDM-07
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare