Tap Tap to Zoom
13% OFF Rifle Scopes + 2% Bucks
- Reticle:
- MPX1
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 30.9 oz
- Adjustment Click Value:
- 1/10 Mil Rad
Code: EG-RS-RFS80-SCFF-65
MPN: SCFF-65
UPC: 6976386126174
Product Info for Vector Optics Tauron 4-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
The Vector Optics Tauron 4-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane was designed to be the ideal rifle scope for anybody requiring an exceptional advancement for their gun. Manufactured using exceptionally reliable components, these Rifle Scopes from the optics professionals at Vector Optics can provide years of reliable and efficient service. Vector Optics has been in the rifle scope business for a very long time, and the Vector Optics Tauron 4-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is the result of their determined endeavors to make certain that you have a durable and efficient scope on your weapon. Here at OpticsPlanet, it really is our purpose to be sure that you exit with the ideal riflescope for your requirements, and the Vector Optics Tauron 4-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane is one that we are delighted to highlight. For an incredible way to guarantee that you have got the most beneficial riflescope for your personal needs, select the Vector Optics Tauron 4-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Tauron 4-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 24 x |
| Reticle: | MPX1 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4.2 - 25.2 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 0.8 - 4.8 degrees |
| Eye Relief: | 95 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 30.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/10 Mil Rad |
| Length: | 14.6 in |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Adjustment Range: | 21 Mil Rad |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
Features of Vector Optics Tauron 4-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane:
- WE HAVE REBRANDED TAURUS TO TAURON
- First Focal Plane MPX1 Reticle for Long-Range Shooting and Varmint Hunting, 0.15MIL Center Dot for Precise Aiming
- Turret Lock Function Prevents Unintentional Adjustments, Zero Stop Effortlessly Return to a Pre-Set Zero Point
- 6-Level Illuminated Center Dot Adaptable to Various Light Conditions, IP67 Dust-Tight and Waterproof
Package Contents:
- Vector Optics Taurus 4-24x50 GenII
Vector Optics Tauron 4-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Vector Optics Tauron 4-24x50mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane, Etched Glass MPX1, Black, SCFF-65 , MPN: SCFF-65 , UPC: 6976386126174 , Code: EG-RS-RFS80-SCFF-65