Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- VTA-6 MIL
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Color:
- Black
Code: EG-RS-RFS40-SCOL-56
MPN: SCOL-56
UPC: 6976386121667
Product Info for Vector Optics Tauron 4-32x56 34mm Tube ED Rifle Scope, Second Focal Plane
The Vector Optics Tauron 4-32x56 34mm Tube ED Rifle Scope, Second Focal Plane was developed to function as the perfect rifle scope for anyone in need of an outstanding enhancement for their firearm. These Rifle Scopes through the optical specialists at Vector Optics are fashioned utilizing the robust and long lasting materials that you have come to anticipate out of this impressive organization. Vector Optics has developed in the gun scope industry for a quite a while, and the Vector Optics Tauron 4-32x56 34mm Tube ED Rifle Scope, Second Focal Plane is definitely the end result of their determined efforts make sure that you have got a resilient and efficient scope on your weapon. One of our priority objectives at OpticsPlanet is to ensure you leave with the best scope for all of your requirements, and the Vector Optics Tauron 4-32x56 34mm Tube ED Rifle Scope, Second Focal Plane is one of the many scopes that we are happy to showcase. If you are searching for the perfect riflescope to match your shooting demands, then select the Vector Optics Tauron 4-32x56 34mm Tube ED Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Specifications for Vector Optics Tauron 4-32x56 34mm Tube ED Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vector Optics |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 4 - 32 x |
| Reticle: | VTA-6 MIL |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Eye Relief: | 95 mm |
| Color: | Black |
Package Contents:
- Vector Optics Tauron 4-32x56 34mm Tube ED Rifle Scope, Second Focal Plane
Vector Optics Tauron 4-32x56 34mm Tube ED Rifle Scope, Second Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Vector Optics Tauron 4-32x56 34mm Tube ED Rifle Scope, Second Focal Plane,VTA-6 MIL Reticle, Black, SCOL-56 , MPN: SCOL-56 , UPC: 6976386121667 , Code: EG-RS-RFS40-SCOL-56