Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
- Color:
- Tactical Grey
Code: 65V-BI-VSHS010-918810-DIST
MPN: 918810-DIST
UPC: 7640147792036
Product Info for VECTRONIX SHOOTING SOLUTIONS Radical X 8x42mm Binocular
With its clear, bright, color-neutral image and a wide field of view, the RADICAL X binocular is the perfect companion for precision target shooters. Equipped with the groundbreaking MRAD based MSR-DMR reticle as standard, it is equally suited for calling hits or estimating distances. Whether used with or without the optional Range Enhancers, which increase magnification of the RADICAL X by 40%, the MSR-DMR is calibrated for both magnification levels.![]()
As expected from a VECTRONIX SHOOTING SOLUTIONS product, the IP67-rated RADICAL X delivers reliable performance even in the most challenging conditions. Featuring a sturdy magnesium housing, thick rubber armoring, and aluminum diopter settings and focus wheel, it ensures durability and functionality in any situation. The scope of delivery for the RADICAL X includes a convenient tripod adaptor with a thread, allowing for easy tripod use, as well as a high-quality Cordura soft case with PALS/MOLLE attachment and a neck strap for comfortable carrying.
Specifications for VECTRONIX SHOOTING SOLUTIONS Radical X 8x42mm Binocular:
| Manufacturer: | Vectronix Shooting Solutions |
| Color: | Tactical Grey |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Schmidt-Pechan |
| Prism Material: | BK-7 |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 5.25 mm |
| Field of View, Linear: | 387 ft at 1000 yds, 390 ft at 1000 yds |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 58 - 78 mm |
| Close Focus: | 8 m |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 163 mm |
| Weight: | 965 g |
| Finish: | Rubber |
Package Contents:
- VECTRONIX SHOOTING SOLUTIONS Radical X 8x42mm Binocular
VECTRONIX SHOOTING SOLUTIONS Radical X 8x42mm Binocular Orderable Models
List of Orderable Models
- VECTRONIX SHOOTING SOLUTIONS Radical X 8x42mm Binocular, MSR-DMR Reticle, 918810-DIST , MPN: 918810-DIST , UPC: 7640147792036 , Code: 65V-BI-VSHS010-918810-DIST