Tap Tap to Zoom
Prices and availability subject to change.
The Vero Engineering Isotope Mini is a fantastic little pocket knife. Being simply a smaller version of the standard Isotope model, it features all the same perks: an extremely strong integral titanium handle, flawless machining and assembly, and premium blade steel with a razor edge. Vero Engineering packed a whole lot of tough, mean, classy, and style into this fun-sized folder. Add one to your collection and experience the awesomeness yourself.![]()
| Manufacturer: | Vero Engineering |
| Blade Length: | 3.45 in |
| Blade Material: | Bohler M390 Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7.78 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Thickness: | 0.12 in |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Weight: | 3.9 oz |
| Opening Method: | Flipper |
| Hand: | Ambidextrous |
| Handle Length: | 4.33 in |
| Quantity: | 1 |
| Gender: | Unisex |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Application: | Outdoor, Work, Casual, Everyday |
| Style: | Original |
| Blade Type: | Folding Blade |
| General Application: | Casual, Outdoor |
| Fit: | Regular |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Size: | One Size |
| Age Group: | Adults |