Tap Tap to Zoom
Code: 6H7-KN-81F5D1A9-BHQ-177926
MPN: BHQ-177926
Prices and availability subject to change.
The Vero Engineering Mini Synapse is the mini version of the original Synapse which were both designed by Joseph Vero. This knife has fantastic ergonomics and fits nicely in your pocket. This solid built knife, has a flipper tab that doesnt stick out and it matches up with the knifes non bladed side. When opened, the blade shoots out satisfyingly and locks into place with its solid frame lock. Sporting Bohler M390 steel, it is made of quality materials that will get you through each day. If you are looking for your next EDC, this one is for you!![]()
| Manufacturer: | Vero Engineering |
| Blade Length: | 2.87 in |
| Blade Material: | Bohler M390 Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 6.6 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | Micarta |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 0.12 in |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Blade Grind: | Flat |
| Handle Color: | Gray/Brown |
| Weight: | 2.68 oz |
| Opening Method: | Flipper |
| Handle Length: | 3.75 in |
| Hand: | Right |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Gray/Brown/Gray |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Application: | Outdoor, Work, Casual, Everyday |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| General Application: | Casual, Outdoor |
| Blade Type: | Folding Blade |
| Style: | Original |
| Size: | One Size |
| Age Group: | Adults |
| Fit: | Regular |
| Gender: | Unisex |