Tap Tap to Zoom
Prices and availability subject to change.
Product Info for Vero Engineering Neuron Non-Flipper 2.76in Folding Knife
The Vero Engineering Neuron is a non-locking flipper knife that employs a double detent mechanism to ensure satisfying action. It works by having two spring-loaded ball bearings that press into small holes in the blade tang, holding it open or closed until a certain amount of force is exerted on the blade. The result is a non-locking knife that feels as solid and opens as smoothly as your typical locking folder. That, combined with the knifes fantastic design, striking style, and non-threatening but razor-sharp blade, make this knife something special. Experience premium cutlery in a new way with the Neuron.![]()
Specifications for Vero Engineering Neuron Non-Flipper 2.76in Folding Knife:
| Manufacturer: | Vero Engineering |
| Blade Length: | 2.76 in |
| Blade Material: | Bohler M390 Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 6.3 in |
| Blade Shape: | Sheepsfoot |
| Handle Material: | Titanium |
| Blade Thickness: | 0.11 in |
| Lock Type: | Slip Joint |
| Blade Grind: | Flat |
| Weight: | 2.7 oz |
| Opening Method: | Thumb Groove |
| Hand: | Ambidextrous |
| Handle Length: | 3.65 in |
| Quantity: | 1 |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Application: | Outdoor, Work, Everyday, Casual |
| Style: | Original |
| General Application: | Casual, Outdoor |
| Blade Type: | Folding Blade |
| Fit: | Regular |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Age Group: | Adults |
| Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
Features of Vero Engineering Neuron Non-Flipper 2.76in Folding Knife
- Opener: Thumb groove opener for convenient blade operation.
- Lock: Non-locking double detent system with titanium liners.
- Carry: Tip-up pocket clip for right-side pocket carry.
Package Contents:
- Vero Engineering Neuron Non-Flipper 2.76in Folding Knife
Vero Engineering Neuron Non-Flipper 2.76in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Vero Engineering Neuron Non-Flipper Folding Knife, 2.76in, Bohler M390 Stainless Steel, Sheepsfoot Blade, Titanium, Black Handle, SW, Black/Black, 6.30 inch, BHQ-209223 , MPN: BHQ-209223 , Code: 6H7-KN-C8304313-BHQ-209223
- Vero Engineering Neuron Non-Flipper Folding Knife, 2.76in, Bohler M390 Stainless Steel, Sheepsfoot Blade, Titanium, Gray Handle, Hand Satin, Gray/Gray, 6.30 inch, BHQ-209222 , MPN: BHQ-209222 , Code: 6H7-KN-C8304313-BHQ-209222
- Vero Engineering Neuron Non-Flipper Folding Knife, 2.76in, Bohler M390 Stainless Steel, Sheepsfoot Blade, Titanium, Gray Handle, Belt Satin, Gray/Gray, 6.30 inch, BHQ-209219 , MPN: BHQ-209219 , Code: 6H7-KN-C8304313-BHQ-209219



























































