Tap Tap to Zoom
- Tripod & Bipod Material:
- Steel
- Length:
- 9 in
- Height:
- 9 - 12 in
- Weight:
- 1.58 lb
- Finish:
- Hardcoat Anodized
- Color:
- Black
- Mount Type:
- Dovetail
Code: 1AD-B0-ASTE-160-001
MPN: 160001
UPC: 755377160016
Product Info for Versa-Pod Model 1 9-12in All Steel Bipod Rest
Go all steel and look for the original Model 1 with a twist, the Versa-Pod All Steel Bipod Rest gives you just that. This bipod manufactured by the experts at Versa-Pod features a heavy-duty, all-around size for the versatile shooter and adjusts from 9" to 12" fully extended. The Versa-Pod All-Steel Model 1 Bipod Rest can be used on many natural terrains to lock into place for accuracy and comfort. The Versa-Pod All Steel Model 1 Bipod Rest w/ Ski Feet with its all-steel construction, will stand up to any challenges.![]()
Specifications for Versa-Pod Model 1 9-12in All Steel Bipod Rest:
| Manufacturer: | Versa-Pod |
| Tripod & Bipod Material: | Steel |
| Length: | 9 in |
| Fabric/Material: | 4140 Chrome Moly Steel |
| Height: | 9 - 12 in |
| Weight: | 1.58 lb |
| Finish: | Hardcoat Anodized |
| Color: | Black |
| Mount Type: | Dovetail |
Package Contents:
- Versa-Pod Model 1 9-12in All Steel Bipod Rest
Versa-Pod Model 1 9-12in All Steel Bipod Rest Orderable Models
List of Orderable Models
- Versa-Pod Model 1 9-12in All Steel Bipod Rest, Black, 160-001 , MPN: 160001 , UPC: 755377160016 , Code: 1AD-B0-ASTE-160-001