Tap Tap to Zoom
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Finish:
- Wood
- Serrated:
- Combination
- Color:
- Wood
- Sheath Material:
- No Sheath
- Blade Shape:
- Drop Point
- Width:
- 0.7 in
- Condition:
- New
- Blade Finish:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Wood
Code: PZ-KN-FORSTR-0-8361-63-X1
MPN: 0.8361.63-X1
UPC: 7611160122384
Product Info for Victorinox Forester Swiss Army Pocket Knives
Victorinox Forester Swiss Army Knife 54844 is a great pocket knife to bring along on your next outdoor activity. Victorinox are known for high quality construction and used worldwide. Take the Forester 5-4844 pocket knife on your next camping or hiking trip and you will find this knife to be an invaluable companion from the Victorinox Swiss Army knife collection. Use the Forester Swiss Army knife to clear leaves, brushes or small branches for your campfire. The bottle and can opener are always useful tools to have handy when you're not near a kitchen.![]()
Victorinox Forester Swiss Army Knife 5-4844 is a handy lock blade knife loaded with many different features ready for your rough outdoors experience. The Forester 5 4844 Swiss Army pocket knife is manufactured with first class stainless steel and comes with a full manufacturer's warranty.
Specifications for Victorinox Forester Swiss Army Pocket Knives:
| Manufacturer: | Victorinox |
| Closed Length: | 4.4 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Handle Finish: | Wood |
| Weight: | 4.4 oz |
| Serrated: | Combination |
| Knife Application: | Pocket Knife, Folding Blade |
| Color: | Wood |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Width: | 0.7 in |
| Condition: | New |
| Blade Finish: | Stainless Steel |
| Handle Color: | Wood |
| Quantity: | 1 |
Features of Victorinox Forester Swiss Army Knife 5-4844:
- Large locking blade (liner lock)
- Can opener with small screwdriver
- Bottle opener with large locking screwdriver and wire stripper
- Wood saw
- Corkscrew
- Sturdy reamer
- Toothpick
- Tweezers
- Key ring
- Life time warranty
Package Contents:
- Victorinox Forester Swiss Army Knife 54844
Victorinox Forester Swiss Army Pocket Knives Orderable Models
List of Orderable Models
- Victorinox Forester Wood Swiss Pocket Knife, Wood, 0.8361.63-X1 , MPN: 0.8361.63-X1 , UPC: 7611160122384 , Code: PZ-KN-FORSTR-0-8361-63-X1
Victorinox Forester Swiss Army Pocket Knives Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Victorinox Forester Swiss Army Knife Black , MPN: 54844 , UPC: 046928548446 , Code: PZ-KN-FORSTR-54844