Tap Tap to Zoom
Product Info for Victory Rival X Arrows
Rival X arrows are equipped with MaxxKe Technology, a 1.5K carbon weave construction for added strength, increased durability, and reduced overall grain weight. The flatter trajectory boosts consistent accuracy, even at longer distances, for more ethical shots on game.![]()
Specifications for Victory Rival X Arrows:
| Manufacturer: | Victory |
| Archery Application: | Hunting |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Carbon Fiber |
| Quantity: | 6 Pack |
| Length: | 32 in |
| Shaft Length: | 32 in |
| Diameter: | 0.225 in |
| Fletching: | Q2i Duravane DV-X Vanes |
| Overall Length: | 32 in |
| Nock Type: | Custom |
| Arrowhead Type: | Accepts standard AMO thread type practice points and broadheads |
| Straightness: | 0.002 in |
Features of Victory Rival X Arrows
- The 90 carbon weave pattern is a trademark of Mitsubishi Chemical America, Inc., Sporting Goods Division dba Victory Archery.
- Advanced 1.5K carbon weave for less torque, faster recovery of arrow flight, and tighter uniform spine consistency
- Every arrow digitally spine aligned for increased accuracy and shot-to-shot consistency
- Each dozen weight matched to 0.5 grains for precise shot consistency and tighter grouping
- Hand fletched for optimum vane adhesion and alignment
Package Contents:
- Victory Rival X Arrows
Victory Rival X Arrows Orderable Models
List of Orderable Models
- Victory Rival X Arrows, .003in, 300 Spine, Pack of 6, Black, RVLX-300FA-6 , MPN: RVLX-300FA-6 , Code: 564-ARR-MN5BV-RVLX-300FA-6
- Victory Rival X Arrows, .003in, 350 Spine, Pack of 6, Black, RVLX-350FA-6 , MPN: RVLX-350FA-6 , Code: 564-ARR-MN5BV-RVLX-350FA-6
- Victory Rival X Arrows, .003in, 250 Spine, Pack of 6, Black, RVLX-250FA-6 , MPN: RVLX-250FA-6 , Code: 564-ARR-MN5BV-RVLX-250FA-6
- Victory Rival X Arrows, .003in, 400 Spine, Pack of 6, Black, RVLX-400FA-6 , MPN: RVLX-400FA-6 , Code: 564-ARR-MN5BV-RVLX-400FA-6
- Victory Rival X Arrows, .003in, 500 Spine, Pack of 6, Black, RVLX-500FA-6 , MPN: RVLX-500FA-6 , Code: 564-ARR-MN5BV-RVLX-500FA-6