Tap Tap to Zoom
Viridian Ruger SR9 OD Green Laser has been discontinued by Viridian Weapon Technologies and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Laser Sights yourself to try and find the perfect replacement for you!
| Beam Intensity: | 532nm |
| Dot Size: | 1/2" @ 10 Yards |
| Power: | 5mW |
| Range: | 2 Miles |
| Weight: | 2.4 oz |
| Battery: | CR2 Lithium |
| Color: | Olive Drab |
| Gun Model: | Ruger SR9 |
Viridian Green Laser Sight for OD Ruger SR9 SROD is available from our online store. We are an Authorized US Distributor for Viridian Laser Sights. We carry a wide selection of Laser Sights including from Viridian Weapon Technologies and many other fine manufacturers.![]()
Viridian Green Laser for OD Ruger SR9 is an extremely bright 532nm green laser, suitable for daytime use and intimidatingly powerful at night. Just as Ruger reinvented the polymer handgun frame with one of the slimmest 9mm profiles available, Viridian reconceived the idea of the handgun laser, focusing on form, fit and function. The Olive Drab finish of the Viridian OD Ruger SR laser sight perfectly matches the factory finish of your olive drab Ruger SR9 pistol with the most visible daytime laser available.
The Ruger laser sight features the RUGER logo and incorporates the same powerful 5mW green laser with SMARTLASER Technology in an even smaller package! This product is designed specifically for the Ruger SR9 and incorporates a quick detach system. The gun laser slides onto tactical rail and self-locks into place. Experience the power of Green with the Ruger laser scope.
| Beam Intensity: | 532nm |
| Dot Size: | 1/2" @ 10 Yards |
| Power: | 5mW |
| Range: | 2 Miles |
| Weight: | 2.4 oz |
| Battery: | CR2 Lithium |
| Color: | Olive Drab |
| Gun Model: | Ruger SR9 |