Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
- Light Output:
- 580 lumens
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Ruger RXM
Code: UT-FLW-AAW-930-0058
MPN: 930-0058
UPC: 850060550843
Product Info for Viridian Weapon Technologies C5L Custom 580 Lumens LED Tactical Light w/ INSTANT-ON & SafeCharge Power Bank
Designed to match the cutting-edge innovation of the new Ruger RXM, the Viridian C5L redefines whats possible for compact handguns. This green laser and tactical light combo seamlessly integrates with the RXMs trigger guard, delivering unmatched precision and readiness with Instant-On Technology. All the unmatched performance of Viridians C Series - now custom-built to complement the Ruger RXM. When only the best will do, this is the gear you get.![]()
Specifications for Viridian Weapon Technologies C5L Custom 580 Lumens LED Tactical Light w/ INSTANT-ON & SafeCharge Power Bank:
| Manufacturer: | Viridian Weapon Technologies |
| Light Output: | 580 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Ruger RXM |
| Diameter: | 1.09 in |
| Length: | 2.56 in |
| Weight: | 3.04 oz |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Black |
Features of Viridian Weapon Technologies C5L Custom 580 Lumens LED Tactical Light w/ INSTANT-ON & SafeCharge Power Bank
- The bright tactical light illuminates your surroundings, providing clarity in any scenario-whether you're defending your home or training on the range
- Featuring a rugged, aircraft-grade aluminum housing and an IPX4 waterproof rating, this gear stands strong against the elements, ensuring reliability in any environment
- With Instant-On Technology, the moment you draw, the C5L activates, removing the need for buttons or switches-because seconds matter
- Equipped with SafeCharge technology and a magnetic connector, youll never have to worry about battery life-just snap it in, and youre ready to go
Package Contents:
- Viridian Weapon Technologies C5L Custom 580 Lumens LED Tactical Light w/ INSTANT-ON & SafeCharge Power Bank
Viridian Weapon Technologies C5L Custom 580 Lumens LED Tactical Light w/ INSTANT-ON & SafeCharge Power Bank Orderable Models
List of Orderable Models
- Viridian Weapon Technologies C5L Custom 580 Lumens LED Green Laser Tactical Light w/ INSTANT-ON & SafeCharge Power Bank, Black, Ruger RXM, Lithium Ion, 930-0058 , MPN: 930-0058 , UPC: 850060550843 , Code: UT-FLW-AAW-930-0058