Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-15
- Co-Witness:
- Yes
- Optic Cut:
- Burris Fastfire
- Height:
- 0.83 in
Code: UT-RMT-VDP35-982-0035
MPN: 982-0035
UPC: 602835804848
Product Info for Viridian Weapon Technologies Docter/FastFire/Venom Adapter Pinch Adjustable 35 Degree Offset Optics Mount
The Viridian PINCH 35-Degree Adjustable Offset Mount is an innovative firearm accessory designed to elevate the shooting experience, especially when in a pinch. With three positions for personalized adjustment of the secondary optics distance to the primary, it allows shooters to tailor their setup to individual preferences or accommodate different-sized primary optics while maintaining the coveted 35-degree offset angle. The 35-degree offset angle ensures the fastest and most efficient transitions between primary and secondary optics. Crafted with precision from high-quality machined anodized aluminum, the PINCH mount can withstand rigorous use. Multiple mounting plates allow seamless integration with a wide range of optics. The PINCH is the ideal choice for shooters seeking versatility, accuracy, speed, and dependability when the situation demands it most. In a pinch, use the PINCH![]()
Specifications for Viridian Weapon Technologies Docter/FastFire/Venom Adapter Pinch Adjustable 35 Degree Offset Optics Mount:
| Manufacturer: | Viridian Weapon Technologies |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Coat Anodization |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Fabric/Material: | 6061 Aluminum |
| Fit: | Picatinny |
| Co-Witness: | Yes |
| Optic Cut: | Burris Fastfire |
| Hand: | Ambidextrous |
| Length: | 2.46 in |
| Width: | 0.87 in |
| Height: | 0.83 in |
| Weight: | 0.9 oz |
Features of Viridian Weapon Technologies Docter/FastFire/Venom Adapter Pinch Adjustable 35 Degree Offset Optics Mount
- 35-degree offset between the primary and secondary optic has been methodically tested to be the best angle for quick transition between two optics.
- Three mounting positions provide shooters with the flexibility to customize their configuration according to personal preferences or adapt to varying primary optic sizes. These positions allow for a large or small primary optic while maintaining the least amount of movement to transition between the two.
- Distinguished by a unique and streamlined design, setting it apart from other offset mounts, the PINCH is in a class of its own.
- Meticulously designed to optimize both rapid target acquisition and precise shot placement.
- Trust in durable 6061 hard coat anodized aluminum and precision machined mounting plates.
Package Contents:
- Viridian Weapon Technologies Docter/FastFire/Venom Adapter Pinch Adjustable 35 Degree Offset Optics Mount
Viridian Weapon Technologies Docter/FastFire/Venom Adapter Pinch Adjustable 35 Degree Offset Optics Mount Orderable Models
List of Orderable Models
- Viridian Weapon Technologies Pinch Adjustable 35 Degree Offset Optics Mount, Docter/FastFire/Venom Adapter, 982-0035 , MPN: 982-0035 , UPC: 602835804848 , Code: UT-RMT-VDP35-982-0035