1 of 2 images
Vism Hard Side Ballistic Plate, Black, 6 in x 6 in, Black BPSD66
2 of 2 images
Vism Hard Side Ballistic Plate, Black, 6 in x 6 in, Black BPSD66
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
Customer Reviews
Helpful Positive Review
I really like these little plates. They fit well in my carrier’s and are so light weight. My old AR550 Armor was so heavy it started hurting my shoulders after 30 minutes. I hardly notice the Vism Armor.
2/2 found this helpful
Most Recent Reviews
Great product, lightweight would highly recommend this for anyone looking to buy there first set or to upgrade existing to a lightweight option. Its a big difference in weight in my opinion and worth the money. Especially if you caught a sale like I ...
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Length:
- 6 in
- Height:
- 6 in
- Fabric/Material:
- Ultra High Molecular Weight Polyethylene
- Threat Level:
- Level III+
- Armor Cut:
- Rectangle
- Weight:
- 17.1 oz
- Thickness:
- 1 in
- Plate Dimension:
- 6x6
Code: K2-BP-HRSD-BPSD66
MPN: BPSD66
UPC: 848754008336
List: $80.99Save 14%
$69.99
Product Info for Vism Hard Side Ballistic Plate
PE Ballistic Hard Side Plate - Square Cut 6"X6"![]()
Specifications for Vism Hard Side Ballistic Plate:
| Manufacturer: | VISM |
| Color: | Black |
| Length: | 6 in |
| Height: | 6 in |
| Fabric/Material: | Ultra High Molecular Weight Polyethylene |
| Threat Level: | Level III+ |
| Armor Cut: | Rectangle |
| Weight: | 17.1 oz |
| Thickness: | 1 in |
| Plate Dimension: | 6x6 |
Features of Vism Hard Side Ballistic Plate:
- Constructed of Ultra High Molecular Weight Polyethylene (UHMWPE) creating a light weight ballistic plate
- Rated at Level III Plus - capable of stopping 7.62x51mm NATO rounds
- This 7.65X51/.308 rifle rated hard side plate is for use in body armor carriers with 6"X6" side body armor pockets or larger
- Fully sealed to protect against liquids
- chemicals
- and other harsh elements This panel will fit the VISM Expert Plate Carrier Vests in sizes: MED-2XL
- 2XL+
Package Contents:
- Vism Hard Side Ballistic Plate
Vism Hard Side Ballistic Plate Orderable Models
List of Orderable Models
- Vism Hard Side Ballistic Plate, Black, 6 in x 6 in, Black, BPSD66 , MPN: BPSD66 , UPC: 848754008336 , Code: K2-BP-HRSD-BPSD66
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare