Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Green
- Laser Output:
- 5 mW
- Battery Type:
- CR123A
- Included Accessories:
- 1 CR123A Battery
- Condition:
- New
Code: K2-LS-GRNLSR-VALGKM
MPN: VALGKM
UPC: 848754005007
Product Info for Vism KeyMod Green Laser Sight w/ Remote Pressure Switch
Impress your friends at the range with your newly-found target acquisition speed after you install this Vism KeyMod Green Laser Sight w/ Remote Pressure Switch. These Green Laser Sights made by VISM utilize a tooless KeyMod mount that mounts onto any two KeyMod slots to bring you're a bright aiming point that barely takes up rail space on your weapon. The Vism VALGKM KeyMod Green Laser Sight can outlast the elements and harsh conditions in the field with its anodized aluminum housing for lightweight durability that resists corrosion. Create a better shooting experience by equipping the Vism KeyMod Adjustable Green Laser Sight to your rifle.![]()
Specifications for Vism KeyMod Green Laser Sight w/ Remote Pressure Switch:
| Manufacturer: | VISM |
| Color: | Black |
| Beam Color: | Green |
| Finish: | Anodized Aluminum |
| Laser Output: | 5 mW |
| Battery Type: | CR123A |
| Battery Quantity: | 1 |
| Weight: | 4.9 - 5.3 oz |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Included Accessories: | 1 CR123A Battery |
| Condition: | New |
| Mount Type: | KeyMod |
Features of Vism KeyMod Green Laser Sight w/ Remote Pressure Switch:
- KeyMod Green Laser with Multi-Function Button and Remote Pressure switch.
- Tooless KeyMod Mount that mounts onto any two KeyMod slots. Secure mount, laser can be mounted/removed by turning Mounting Dial with fingers, no tools required.
- Fully adjustable Green Laser: Freq. 532nm, Class IIIa Laser, Maximum Output: <5mw
- Rear Multi-Function Button for operating Laser, partial pressing of button for momentary Laser use, full press will turn Laser On/Off.
- Features a 3.5mm port for the included remote pressure switch.
- Black anodized aluminum construction.
Package Contents:
- Vism KeyMod Green Laser Sight w/ Remote Pressure Switch
Vism KeyMod Green Laser Sight w/ Remote Pressure Switch Orderable Models
List of Orderable Models
- Vism KeyMod Green Laser Sight w/ Remote Pressure switch, Black VALGKM , MPN: VALGKM , UPC: 848754005007 , Code: K2-LS-GRNLSR-VALGKM