Tap Tap to Zoom
- Mens Waist Size:
- 32 - 49 in
- Length:
- 49 in
- Belt Width:
- 2.25 in
- Color:
- Urban Gray
Code: K2-SGB-PT39-CVBLT2978U
MPN: CVBLT2978U
UPC: 848754015051
Product Info for VISM Tactical Belt w/Two Pouches
2.25" Tactical Belt with large quick connect buckle and with two horizontal magazine pouches. The Tactical Belt is adjustable for waist sizes 32" to 49" via hook and loop fasteners.![]()
The Tactical Belt is a great accessory for your holster, magazine/ dump/ utility pouches, and drop legs accessories.
Specifications for VISM Tactical Belt w/Two Pouches:
| Manufacturer: | VISM |
| Mens Waist Size: | 32 - 49 in |
| Length: | 49 in |
| Belt Width: | 2.25 in |
| Belt Style: | Tactical |
| Age Group: | Adults |
| General Application: | Tactical |
| Gender: | Unisex |
| Color: | Urban Gray |
| Fastener/Closure Type: | Plastic Quick Connect Buckle |
| Reflective/High Visible: | No |
| Activity/Occasion: | Outdoor |
| Fabric/Material: | PVC |
| Adjustability: | Adjustable |
| Accessory Attachment System: | Hook, Loop |
Features of VISM Tactical Belt w/Two Pouches
- Features a large plastic 2.25" quick connect belt buckle.
- Inside of belt is lined with 1.25" soft loop fastening material, for hook and loop accessories.
Package Contents:
- VISM Tactical Belt w/Two Pouches
- 4 snap button belt keepers
VISM Tactical Belt w/Two Pouches Orderable Models
List of Orderable Models
- VISM Tactical Belt w/Two Pouches, Urban Gray, CVBLT2978U , MPN: CVBLT2978U , UPC: 848754015051 , Code: K2-SGB-PT39-CVBLT2978U