1 of 2 images
Vism UHMWPE Flat Rectangular Cut 11x14in Level IIIA Hard Ballistic Plate/Pistol Caliber Protection, Black BUDF1114
2 of 2 images
Vism UHMWPE Flat Rectangular Cut 11x14in Level IIIA Hard Ballistic Plate/Pistol Caliber Protection, Black BUDF1114
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Color:
- Black
- Additional Features:
- 11x14in PE Hard Ballistic Plates
- Length:
- 11 in
- Height:
- 14 in
- Fabric/Material:
- Ultra High Molecular Weight Polyethylene
- Threat Level:
- Level IIIA
- Armor Cut:
- Rectangle
- Plate Dimension:
- 11x14
Code: K2-BP-UFR-BUDF1114
MPN: BUDF1114
UPC: 848754010513
List: $134.99Save 16%
$112.99
Product Info for Vism UHMWPE Flat Rectangular Cut 11x14in Level IIIA Hard Ballistic Plate
UHMWPE Ballistic Plate - Level IIIA (pistol caliber protection) Flat Rectangular Cut 11"X14"![]()
Specifications for Vism UHMWPE Flat Rectangular Cut 11x14in Level IIIA Hard Ballistic Plate:
| Manufacturer: | VISM |
| Color: | Black |
| Additional Features: | 11x14in PE Hard Ballistic Plates |
| Length: | 11 in |
| Height: | 14 in |
| Fabric/Material: | Ultra High Molecular Weight Polyethylene |
| Threat Level: | Level IIIA |
| Armor Cut: | Rectangle |
| Plate Dimension: | 11x14 |
Features of Vism UHMWPE Flat Rectangular Cut 11x14in Level IIIA Hard Ballistic Plate:
- Made with UHMWPE fabrics and pressed with a proprietary technique to create lighter plate
- tested in accordance with Level IIIA Standard 0101.06
- Rated at Level IIIA protection
- capable of stopping 9mm and .44 Mag rounds up to 1,400 FPS
- No rifle ammunition protection
- Flat 11" X 14" rectangular full cut design to provide full coverage when used in: plate carrier back panel
- backpacks
- and brief cases
- Durable Polyurea sprayed on outer coating protects and fully seals the UHMWPE plate for: Corrosion Protection
- Structural enhancement
- Waterproof
- Abrasion Resistance
- and for a nice Cosmetic appearance
- Ideal for use in VISM Plate Carriers (rear panel) & Backpacks.
Package Contents:
- Vism UHMWPE Flat Rectangular Cut 11x14in Level IIIA Hard Ballistic Plate
Vism UHMWPE Flat Rectangular Cut 11x14in Level IIIA Hard Ballistic Plate Orderable Models
List of Orderable Models
- Vism UHMWPE Flat Rectangular Cut 11x14in Level IIIA Hard Ballistic Plate/Pistol Caliber Protection, Black, BUDF1114 , MPN: BUDF1114 , UPC: 848754010513 , Code: K2-BP-UFR-BUDF1114
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare