Tap Tap to Zoom
Code: VI-TA-35501
MPN: 35501
UPC: 811971015708
Product Info for Vixen GP2 Photo Telescope Guider 35501
Vixen GP2 Photoguide Mount 35501 is an astrophotographer's best friend. Compact and light weight, the GP2 Photo Guide Mount from Vixen provides you a sturdy base to take wide field pictures with a DSLR or a film SLR camera. Precise adjustment are assured using Vixen's single axle remote controller, so you can light up the image just they way you want it.![]()
Specifications for Vixen GP2 Photo Telescope Guider Mount:
| RA Slow Motion Axis: | 144-tooth wheel gears whole circle movement |
| RA Graduations: | 10 minutes increments |
| RA Slow Motion: | 2.5° per rotation |
| Polar Axis Scope: | 6x20mm w/ Illuminate Reticle |
| Attitude Adjustment: | 0-62°, (2° increments) |
| Azimuth Adjustment: | Double Screw Fine Adjustment, Approx. 1° per Rotation |
| Maximum Loading Weight: | 5.5 lbs without Counter Weight |
| Counterweight: | 2.4 lbs |
| Tripod: | Legs Adjustable from 42-72cm |
| Tripod Weight: | 4 lbs |
| Total weight: | 6.4 lbs |
Package Contents:
- Vixen GP2 Telescope Astrophotography Guide Mount 35501
- (1)RA Motor
- (1)Single Axis Drive Hand Controller
- 6x20 Polar Axis Scope w/ Illuminator
- Battery Pack
- 2.4 lb Counterweight
- Tripod
- Carry Bag
Related Products to Vixen GP2 Photo Telescope Guider 35501
Vixen GP2 Photo Telescope Guider 35501 Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Vixen GP2 Photo Telescope Guider 35501 , MPN: 35501 , UPC: 811971015708 , Code: VI-TA-35501