1 of 1 images
Voodoo Tactical Shooters Cut PE Level IIIA Soft Ballistic Panel, 10X12, 20-0166000000
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Color:
- Black
- Quantity:
- 1
- Length:
- 10 in
- Height:
- 12 in
- Fabric/Material:
- Ultra High Molecular Weight Polyethylene
- Threat Level:
- Level IIIA
- Armor Cut:
- Shooters
- Weight:
- 3.3 lb
- Armor Curve:
- Single-Curved
- Plate Dimension:
- 10x12
Code: 1VA-BP-VDT20-0166-20-0166000000
MPN: 20-0166000000
UPC: 783377028234
List: $169.95Save 15%
$144.95
Product Info for Voodoo Tactical Shooters Cut PE Level IIIA Soft Ballistic Panel
- soft Iiia Polyethylene Panel Built And Tested In The Usa From Imported Materials,
- nij Tested And Certified Protection Against 9mm, .45, .357, And .44 Mag
Specifications for Voodoo Tactical Shooters Cut PE Level IIIA Soft Ballistic Panel:
| Manufacturer: | Voodoo Tactical |
| Color: | Black |
| Quantity: | 1 |
| Length: | 10 in |
| Height: | 12 in |
| Fabric/Material: | Ultra High Molecular Weight Polyethylene |
| Threat Level: | Level IIIA |
| Armor Cut: | Shooters |
| Weight: | 3.3 lb |
| Armor Curve: | Single-Curved |
| Plate Dimension: | 10x12 |
Package Contents:
- Voodoo Tactical Shooters Cut Pe Level IIIA Soft Ballistic Panel
Voodoo Tactical Shooters Cut PE Level IIIA Soft Ballistic Panel Orderable Models
List of Orderable Models
- Voodoo Tactical Shooters Cut PE Level IIIA Soft Ballistic Panel, 10X12, 20-0166000000 , MPN: 20-0166000000 , UPC: 783377028234 , Code: 1VA-BP-VDT20-0166-20-0166000000
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare