1 of 1 images
Vortex Arca-Swiss Quick Release Plate, Black, 1x3.5x4.5, TRA-ARCP
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
Customer Reviews
Most Recent Reviews
Great part works well for binos and have extra on dont have to change fron spotting scope to binos
Most Recent Reviews
Perfect for me good price fast shipping will order from company again
Show In Stock Only
2 Models AvailableCondition
All
Condition Details
All
Condition Quality
All
Search
List: $19.99Save 13%
$17.49
List: $24.99Save 20%
$19.99
Product Info for Vortex Arca-Swiss Quick Release Plate
Make sure you can attach and detach your optics quickly and securely in the field with the Arca-Swiss Quick Release Plate. Durable, anodized aluminum construction keeps your tools anchored in place.![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Vortex Arca-Swiss Quick Release Plate:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Black |
| Attachment Type: | Arca |
| Length: | 1 in |
| Weight: | 2.4 oz |
| Width: | 3.5 in |
| Height: | 0.4 in |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Vortex Arca-Swiss Quick Release Plate:
- 1/4"-20 top thread, non-slip rubber pads, and aluminum construction
Package Contents:
- Vortex Arca-Swiss Quick Release Plate
- Arca-Swiss Quick Release Plate
Vortex Arca-Swiss Quick Release Plate Orderable Models
List of Orderable Models
- USED, Vortex Arca-Swiss Quick Release Plate, 1x3.5x4.5, Low, Black, 1in, 2.4oz, TRA-ARCP , MPN: TRA-ARCP-EDEMO , Code: VX-EA-LE18B-TRA-ARCP-EDEMO-RE-B
- Vortex Arca-Swiss Quick Release Plate, 1x3.5x4.5, Low, Black, 1in, 2.4oz, TRA-ARCP , MPN: TRA-ARCP , UPC: 843829115155 , Code: VX-EA-LE18B-TRA-ARCP
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare