Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: VX-BI-VOR842-CF-4311
MPN: CF-4311
UPC: 875874009844
Product Info for Vortex Crossfire HD 8x42mm Roof Prism Binoculars
High-quality materials and impressive features make these Vortex Crossfire HD 8x42 Binoculars a prime choice for hunters and nature enthusiasts alike. Vortex Optics designed these Binoculars with an HD optical system complete with fully multi-coated lenses that amplify light transmission for the brightest views possible. These Vortex Crossfire HD 8x42mm Waterproof Binoculars are also fogproof and shockproof for reliable performance in any conditions, and the non-slip rubber armor grip protects the inner workings of the binos while providing a reliable place to grasp even in rainy conditions. Snag a pair of Vortex Crossfire HD 8x42 Roof Prism Binoculars to assist your next outdoor adventure.![]()
Specifications for Vortex Crossfire HD 8x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Exit Pupil: | 5.25 mm |
| Field of View, Linear: | 393 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 7.5 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 18.3 |
| Interpupillary Distance: | 57 - 74 mm |
| Close Focus: | 6 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.375 in |
| Weight: | 23.8 oz |
| Finish: | ArmorTek |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 5.2 in |
| Objective Lens Material: | Glass |
| Height: | 6.25 in |
Features of Vortex Crossfire HD 8x42mm Roof Prism Binoculars
- Multi-Coated. Fully Multi-Coated
- HD Lens Elements
- Nitrogen Gas Purged
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Shockproof. Rugged construction withstands recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Crossfire HD 8x42mm Roof Prism Binoculars
- GlassPak binocular case
- GlassPak case harness
- Rainguard eyepiece cover
- Tethered objective lens cover
- Comfort neck strap
- Lens cloth
Vortex Crossfire HD 8x42mm Roof Prism Binoculars Orderable Models
List of Orderable Models
- Vortex Crossfire HD 8x42mm Roof Prism Binoculars, ArmorTek, Green, Full-Size, 6.2in, 23.8oz, CF-4311 , MPN: CF-4311 , UPC: 875874009844 , Code: VX-BI-VOR842-CF-4311
