Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
We've got an AWESOME deal for you!
Show with deals only:
Product Info for Vortex High Country II Tripod Kit
Need a tripod with the ideal combination of stability and packability? The High Country II delivers, with a machined aluminum design offering outstanding durability in a lightweight package. In-the-field adjustments are smooth and precise, thanks to a 2-way Pan Head, and you can switch out your long-range tools with ease, thanks to the Arca-Swiss compatible quick-release system. Whether youre working grasslands, forests, or mountains, the High Country II is rock-solid on any surface, with rubber feet for a non-slip grip. For reliable, packable performance, grab a High Country II and take the high ground with you![]()
Specifications for Vortex High Country II Tripod Kit:
| Manufacturer: | Vortex |
| Tripod & Bipod Material: | Aluminum |
| Weight Capacity: | 22 lb |
| Tripod Closed Length: | 11.3 in |
| Length: | 8.3 in |
| Height: | 11.3 - 62.5 in |
| Height Range: | 11.3 - 62.5 in |
| Weight: | 4 lb |
| Max Weight Capacity: | 22 lbs |
| Attachment Type: | Arca |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Vortex High Country II Tripod Kit
- 22 lb. Load Capacity. Perfect for large binoculars and spotting scopes.
- Aluminum Leg Construction. Excellent balance of packability and durability.
- 2-Way Pan Head. Provides simple, intuitive controls and full range of motion.
- Arca-Swiss Head Mount. Compatibility across a broad range of mounting options.
- Three Leg Sections. For strength and stability.
- 3-Angle Leg Pivot Locks. Position each leg individually for multiple heights and easy, secure set up.
- Counterweight Hook. Holds extra weight on the bottom of the center column for greater stability in windy conditions.
- Flip Lever Leg Locks. Ensure a solid hold.
- Rubber Feet. Provide solid footing on slick surfaces.
Package Contents:
- Vortex High Country II Tripod Kit
- Quick-Release Plate with 1/4"-20 Thread
- Rubber Packing Strap
- Detachable Counterweight Hook
- Carrying Case
- 2.5mm Hex Wrench
- 1.3mm Hex Wrench
Vortex High Country II Tripod Kit Orderable Models
List of Orderable Models
- Vortex OPMOD High Country II Tripod, 11.3-62.5in, Tan, TR-HCY-OP , MPN: TR-HCY-OP-KIT2023 , Code: VX-TR-LE7B-TR-HCY-OP-KIT2023
- Vortex High Country II Tripod Kit, 11.3 - 62.5 in, Arca, 30mm, Black, 24.3in, 4lbs, TR-HCY , MPN: TR-HCY , UPC: 843829115094 , Code: VX-TR-LE7B-TR-HCY
Vortex High Country II Tripod Kit Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Refurbished, Vortex High Country II Tripod Kit, 11.3 - 62.5 in, Arca, Black, 30mm, TR-HCY , MPN: TR-HCY-REFURB , Code: VX-TR-LE7B-TR-HCY-REFURB