Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Product Info for Vortex Impact 4000 Ballistic Rail-Mounted Laser Rangefinder
Shoot farther, faster, and more precise. For long-range competitors and open-country hunters, the Impact 4000 is the all-in-one range and ballistic problem solver that delivers point-and-shoot solutions without coming off the gun.![]()
Optional: Pair with the Precision Matched Diving Board Mount. Only download the app from Apple App Store or Google Play Store to avoid fake download links that install malware on your device. If you have already downloaded the app from a different link, please uninstall and download again.
Specifications for Vortex Impact 4000 Ballistic Rail-Mounted Laser Rangefinder:
| Manufacturer: | Vortex |
| Weather Resistance: | Fog Resistant, Waterproof, Shock Resistant, Yes, Rain Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Maximum Range: | 4000 yds |
| Weight: | 2.1 oz |
| Measurement System: | Yards |
| Length: | 4.6 in |
| Color: | Tan |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032, CR123A |
| Minimum Range: | 5 yds |
| Battery Quantity: | 2 |
| Rangefinder Application: | Shooting, Hunting |
| Additional Features: | Lithium Metal Battery |
| Accuracy: | +/-0.5 yds |
| Fogproof: | Yes |
| Display Size: | 1.3 in |
| Display Type: | LCD |
| Shockproof: | Yes |
Features of Vortex Impact 4000 Ballistic Rail-Mounted Laser Rangefinder
- Picatinny Mount. Mounts to any picatinny-style rail or rings with a diving board mount.
- Quick and Reliable Zero. Easy to zero and reliably holds it zero even under heavy recoil.
- Convenient Wind/Drop Solutions. Easy to read display of wind/drop solutions and the ability to make adjustments while in the shooting position.
- Integrated GeoBallistics Solver. Equipped with the accurate GeoBallistics Solver backed by a full, up-to-date bullet library.
- Customize Ballistic Profiles. Customize profiles or use one of the ten preloaded profiles for popular cartridges.
- On-Board Environmental Sensors. On-board compass and exposed temperature, pressure, and humidity sensors.
- Wind Bearing Capture Mode. Manually enter speed and direction with patented Wind Bearing Capture Mode.
- Built-in Range Card Generator. Ability to create and save up to ten range cards with drop and wind corrections.
- Connect with Vortex Relay. Seemlessly connect to the GeoBallistics App for quick customization and to the included Bluetooth Remote for easy adjustments without leaving the shooting position.
- Pairs with Third-Party Devices. Connects via the GeoBallistics App with popular weather devices or local weather stations.
Package Contents:
- Vortex Impact 4000 Ballistic Rail-Mounted Laser Rangefinder
- Bluetooth Remote
- Bluetooth Remote Mounting Kit
- Easy Zero Tool Kit
- SureFit Cover
- Lens Cloth
- Custom Tools
- CR123 Battery
- CR2032 Bluetooth Remote Battery
Vortex Impact 4000 Ballistic Rail-Mounted Laser Rangefinder Orderable Models
List of Orderable Models
- Vortex Impact 4000 Ballistic Rail-Mounted Laser Rangefinder, Tan, 15.25x11.75x14.75, Tan, 4.6in, 16oz, LRF-IMP4000 , MPN: LRF-IMP4000 , UPC: 843829136778 , Code: VX-RF-IMP4000-LRF-IMP4000
- Ballistic Laser Rangefinder with Mount , MPN: LRF-IMP4000-KIT2 , Code: VX-RF-IMP4000-LRF-IMP4000-KIT2
- Ballistic Laser Rangefinder with Mount , MPN: LRF-IMP4000-KIT1 , Code: VX-RF-IMP4000-LRF-IMP4000-KIT1