Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Product Info for Vortex Jackal Sunglasses
Designed for discerning shooters who demand superior vision in any situation. From the days first shots to sunsets last laugh, Jackal delivers peace-of-mind protection and go-anywhere style. Constructed from lightweight, flexible, and ballistic-rated materials. No-slip bridge and temples for a comfortable, secure fit. Different lens color options let you adapt to any backdrop or environment so youre always in clear sight of your target.![]()
Specifications for Vortex Jackal Sunglasses:
| Manufacturer: | Vortex |
| Application: | Outdoor |
| Temple Length: | 130 mm |
| Polarized: | Yes |
| Age Group: | Adults |
| Frame Material: | Ballistic |
| Gender: | Unisex |
| Lens Diameter: | 59 mm |
| Distance Between Lenses: | 17 mm |
Features of Vortex Jackal Sunglasses
- Ballistic-rated materials safeguards against unexpected breaks during rigorous activity
- Full frame (and lenses) safety rated ANSI Z87.1
- Shatter-resistant lenses keeps your eyes safe from high-speed projectiles and impacts
- Lenses are safety rated to MIL-PRF 32423-A 4.8.4 Ballistic Impact Testing
- Anti-scratch coating reduces risk of unsightly and obstructive scratches during daily use
- Lightweight & flexible design for prolonged wear and comfort, even under ear protection
- Non-slip bridge and templates eliminates the worry of your glasses sliding off during intense activities or sweat
- Smudge-resistant coating reduces blemishes and simplifies maintenance
- 100% UV protection shields your eyes from the suns harmful rays
- Anti-reflective properties minimizes distracting reflections, ensuring optimal focus in varying lighting conditions
- Polarized lenses cuts glare and reduces eye strain during prolonged exposure in bright conditions
Package Contents:
- Vortex Jackal Sunglasses
- Protective case
- Microfiber cloth
Vortex Jackal Sunglasses Orderable Models
List of Orderable Models
- Vortex Jackal Sunglasses, Black/Amber, Gold Mirror, EJA-BKA-GL , MPN: EJA-BKA-GL , UPC: 843829140645 , Code: VX-USG-SN2-EJA-BKA-GL
- Vortex Jackal Sunglasses, Black/Smoke, No Mirror, EJA-BKS , MPN: EJA-BKS , UPC: 843829140638 , Code: VX-USG-SN2-EJA-BKS
- Vortex Jackal Sunglasses, Blue/Smoke, Blue Mirrir, EJA-BLS-BL , MPN: EJA-BLS-BL , UPC: 843829140652 , Code: VX-USG-SN2-EJA-BLS-BL