Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Show with deals only:
Buy Together and Save
Product Info for Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP)
This Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP) is the latest generation of glass for your weapon that provides an incredibly clear sight picture and plenty of innovative features so that you can deliver your most precise performance yet. Vortex Optics designed these AR15 Rifle Scopes with an HD optical system containing XR fully multi-coated lenses that amplify light transmission and eliminate reflections to create the brightest, most vivid sight picture possible. Also, the APO system ensures peak color-accuracy across the entire visible light spectrum. For enhanced protection, the Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP) contains ArmorTek coatings that prevent scratches, oil and dirt from ruining your lenses. The shockproof, fogproof and waterproof construction means that you can use this optic in the most demanding conditions and on firearms with powerful recoil. Mount the Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP) to acquire distant targets with clarity and precision.![]()
Specifications for Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP):
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 10 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.4 - 24 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Hard Anodized |
| Field of View, Linear: | 116 - 11.7 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.6 in |
| Color: | Stealth Shadow |
| Weight: | 21.5 oz |
| Length: | 10.1 in |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | XR Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 11 |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP)
- Index-matched lenses correct color across the entire visual spectrum.
- Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Precision-machined from premium brass alloy with anti-galling properties for strength and durability. Chromium vanadium erector spring, tumble-polished.
- Heat-treated, hardened-steel pad floats on the end of the turret screw and interfaces with a hardened steel ring on the erector tube for steel-on-steel contact. US Patent 7,958,665
- XR Fully Multi-Coated
- Optimize image sharpness and brightness from edge to edge.
- Rugged construction withstands recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP)
- Sunshade
- Lens cloth
- CR2032 Battery
- Throw lever
- L-TEC Tool
Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP) Orderable Models
List of Orderable Models
- Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane, Stealth Shadow, Hard Anodized, Red EBR-9 MOA Reticle, MOA Adjustment, 10.1in, 21.5oz, RZR-11001 , MPN: RZR-11001 , UPC: 843829108973 , Code: VX-RS-RZRGIII-RZR-11001
- Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane, Stealth Shadow, Hard Anodized, Red EBR-9 MRAD Reticle, Mil Rad Adjustment, 10.1in, 21.5oz, RZR-11002 , MPN: RZR-11002 , UPC: 843829108980 , Code: VX-RS-RZRGIII-RZR-11002
Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP) Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane, Stealth Shadow, Hard Anodized, Red EBR-9 MOA Reticle, MOA Adjustment, Gray, RZR-11001 , MPN: RZR-11001-DEMO , Code: VX-RS-RZRGIII-RZR-11001-DEMO
- DEMO, Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane, Stealth Shadow, Hard Anodized, Red EBR-9 MRAD Reticle, Mil Rad Adjustment, Gray, RZR-11002 , MPN: RZR-11002-DEMO , Code: VX-RS-RZRGIII-RZR-11002-DEMO
- Vortex Razor HD Gen III 1-10x24 mm Rifle Scope, 34 mm Tube, First Focal Plane, Stealth Shadow, Hard Anodized, Red EBR-9 MOA Reticle, MOA Adjustment, w/ TRYBE Optics Enhancer, RZR-11001-KIT1 , MPN: RZR-11001-KIT1 , Code: VX-RS-RZRGIII-RZR-11001-KIT1
- Vortex Razor HD Gen III 1-10x24 mm Rifle Scope, 34 mm Tube, First Focal Plane, Stealth Shadow, Hard Anodized, Red EBR-9 MRAD Reticle, Mil Rad Adjustment, w/ TRYBE Optics Enhancer, RZR-11002-KIT1 , MPN: RZR-11002-KIT1 , Code: VX-RS-RZRGIII-RZR-11002-KIT1
