Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Product Info for Vortex Strikefire II 1x 30mm 4 MOA Red Dot Sight
Mount the Vortex Strikefire II Red Dot Sight 4 MOA w/ LED Upgrade to quickly acquire targets in the field with advanced precision. These Red Dot Sights developed by Vortex Optics feature fully multi-coated lenses for crisp, bright views throughout. This Vortex Strikefire II Parallax-Free Red Dot Sight offers unlimited eye relief for comfortable viewing sessions, and there are 10 brightness levels so that you can best match the reticle to your current environment and situation. Each of these sights is built in a single-piece chassis for enhanced ruggedness, and the waterproof, fogproof and shockproof design is as tough as it gets. Plus, there's a hard anodized finish for superior corrosion resistance. Equip this Vortex Strikefire II 30mm Red Dot to improve your aim in close- to mid-range scenarios.![]()
Specifications for Vortex Strikefire II 1x 30mm 4 MOA Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Objective Window Size: | 30 mm |
| Reticle: | 4 MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Parallax: | Parallax Free |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | FMC |
| Battery Type: | CR2 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 80,000 hours |
| Operating Temperature: | -10 - -60 Celsius |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Model: | AR-15 |
| Length: | 7.5 in |
| Width: | 3.25 in |
| Height: | 6.5 in |
| Weight: | 7.2 oz |
| Additional Features: | Cantilever ring mount, T-15 Torx wrench, CR2 battery, Flip Cap optic covers |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of Vortex Strikefire II 1x 30mm 4 MOA Red Dot Sight
- Fully Multi-Coated Lenses. Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance.
- Nitrogen Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for fogproof and waterproof performance in all conditions.
- Waterproof. Designed to withstand harsh weather conditions.
- Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof. Designed to withstand the highest levels of recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Strikefire II 4 MOA Red Dot Sight
- Cantilever ring mount T 15 Torx wrench CR2 battery Flip Cap optic covers
Vortex Strikefire II 1x 30mm 4 MOA Red Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- Vortex Strikefire II Red Dot Sight, 4 MOA, Black,w/Micro 3x22mm Magnifier, SF-BR-504-KIT1 , MPN: SF-BR-504-KIT1 , Code: VX-RD-STRRDT-SF-BR-504-KIT1
- Vortex StrikeFire II Red Dot Sight, 4 MOA, Black, w/Micro 6X Red Dot Sight Magnifier, SF-BR-504-KIT2 , MPN: SF-BR-504-KIT2 , Code: VX-RD-STRRDT-SF-BR-504-KIT2
Vortex Strikefire II 1x 30mm 4 MOA Red Dot Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED Vortex Strikefire II Red Dot Sight 1x30mm, 4 MOA, Black, SF-BR-504, EDEMO1, Condition Fair, Other , MPN: SF-BR-504-EDEMO1 , Code: VX-RD-STRRDT-SF-BR-504-EDEMO-OT-D
